Prečo Halina Pawlowská nemôže schudnúť

Halina Pawlowská je známa česká moderátorka, zabávačka, herečka, spisovateľka a kto vie, čo všetko ešte. Najviac ju asi preslávili jej kilogramy a jej postoj k nim. A to, že často vystupuje v televízii s teóriou, čo by mal človek jesť a ako by sa dalo schudnúť. Preslávil ju jej výrok: „Co bych snědla, abych zhubla“.


Niekedy som dokonca získal dojem, že jej kilogramy sú pracovným nástrojom, že ona schválne priberá. Aby sa jednak odlíšila o tých vychudnutých modeliek, ktoré chcú aj v širokoúhlych objektívoch kamier vyzerať štíhle (širokoúhle objektívy a používajú preto, aby štúdiá ušetrili a mohli postaviť scénu s malými rozmermi). A aby mala o čom hovoriť a písať. Že všetky tie reči sú len marketing o tom, aby mohla na tom všetkom zarábať.

No nedávno sa v českom TV programe „Zázraky přírody“ s moderátom Marošom Kramárom (mimochodom Maroš Kramár celkom slušne hovorí po česky – koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj – to nie je útok na Maroša Kramára, to je hanba Slovenska, že slovenskí herci musia utekať za prácou do Čiech) sa ale Halina Pawlowská prezradila. A síce, že by naozaj rada schudla, len jej to nejde.

pas

A aj popísala, ako to robí. Sadne na rotoped, hodinu sa na ňom potí, ide dvadsaťkilometrovou rýchlosťou a tep jej vyskočí na hodnotu 140. A potom si zráta, že za celý čas úmornej driny „vypotila“ hodnotu energie, ktorú má jeden jogurt.

Pozorný a vzdelaný čitateľ teraz spozornel, ba dokonca zdúpnel. A tým ostatným tu znôšku nezmyslov teraz ukážeme. Nezmysly nie sú v tom, čo Halina Pawlowská povedala. Hlúposť tkvie v tom, čo robí.

Za prvé, porovnávať energiu, uvolnenú počas cvičenia s jedlom. Buď som hladný a najem sa, alebo som maškrtný a krotím sa. Čo to má za význam jesť a potom cvičiť, lebo som veľa jedol? Keby miesto jogurtu Halina zjedla niečo, čo obsahuje okrem mliečnej bielkoviny a fruktózového sirupu (pretože cukor sa nachádza v máloktorých jogurtoch) aj nejakú tu vlákninu, stali by sa dve veci. Najprv by jej prudko nestúpol a potom prudko neklesol cukor v krvi a teda by nemala ten prichádzajúci pocit hladu krátko po „svačinke“. A vláknina by jej privodila pocit nasýtenosti. Pretože pocit hladu nemávame z prázdnych čriev a nedostatku živín v krvi, ale z prázdneho žalúdka.

obezita

Za druhé, ak cvičím preto, aby som schudol, tak to neznamená, že musím makať tak, že zo mňa pot leje prúdom. Vysoký tep pri cvičení je znakom vysokej fyzickej aktivity, svaly idú na cukor v krvi a teda nechudneme. Zvyšujem svoju kondíciu, v závislosti od stravovacieho režimu pred a po cvičení a zložení stravy možno budujeme svalovú hmotu, ale rozhodne nechudneme. Určite nie tuk zo zásob. Spálime práve iba cukor z toho jogurtu, ktorý sme možno zjedli preto, aby sme vládali cvičiť. Čo je to za hovadinu, preboha?

Pre účinné chudnutie tukových zásob je potrebné, aby sme vyvíjali fyzickú aktivitu len s minimálnym nárastom srdcovej frekvencie. Ak máme bežne tep okolo 70-80 za minútu, tak by sa mal zvýšiť v závislosti od veku a kondície na takých 90-100, určite nie viac! Teda žiadny rotoped, žiadny bežecký pás, žiadne drepy alebo iná veľká námaha. Ale prechádzka pohodlným tempom, hodinu alebo dve. Žiadny beh, zaťažovanie kolenných kĺbov a útok na naše srdce. Ale pekne pomaly, zato dlho. Len tak bude naše telo spaľovať tuk, ktorého sa chceme zbaviť. A určite nie štyri cvičenia po štvrťhodine, ale radšej jedno celú hodinu v kuse.

Takže milá Halina Pawlowská. Ak to s Vaším chudnutím myslíte vážne, tak prestaňte robiť tie nezmyselné pokusy na sebe a začnite to brať vážne. Žiadne potenie sa pri maximálnom výkone na rotopede ani ničom inom vám nepomôže zbaviť sa vašich oblín (z Počátků). Ale trvalé a dlhodobé cvičenia s nízkou tepovou frekvenciou vás dovedú k cieľu. Ja viem, trvá to dlho. Presne tak dlho, ako ste tie obliny naberala.

A keď si budete nabudúce vyberať jogurt, skúste biely. Do neho totiž nepridávajú fruktózový sirup. A aj keď súhlasím s tým, že fruktóza je ovocný cukor, tak rozhodne nemôžem súhlasiť s tým, že fruktózový sirup je z ovocia. Nie je. Je vyrobený chemicky zo zemiakov alebo z geneticky modifikovanej kukurice. A hádajte, čím kŕmia na dedinách prasce? Správne. Varenými zemiakmi a kukuricou. Len že tie sú vykrmované na slaninku a nikto od nich nečaká dlhovekosť, však? Docvaklo?

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11