Prehnali ste to na oslave alebo v piatkový večer? Tu sú rady, ako sa z toho dostať!

V hlave vám duní, v ústach máte sucho a žalúdok máte ako na lodi. Svetlo a ostré zvuky v tejto situácií nie sú vaši najlepší priatelia, ale jedno je isté: párty sa vydarila! Pitie alkoholu sa zdá byť ako dobrý nápad, no len do rána, keď sa zobudíte so spomínanými ťažkosťami. Ako tomu predísť a ako sa z toho dostať? Čítajte ďalej!

 

 


Čo je alkohol, ako pôsobí v tele a aké má príznaky

Alkohol je ľahká droga, ktorú je legálne v našej krajine konzumovať od 18. roku života. Obsahuje zložku neurotoxín, ktorý poškodzuje a dehydruje nervové bunky. Pri otrave je okrem straty vedomia dôležitým príznakom aj spomalený tep. Obličky pri konzumácií alkoholu začnú viac vylučovať vodu a s ňou aj cenné minerály.

Vplyv alkoholu na organizmus človeka závisí od viacerých faktorov, ako je napríklad zdravotný stav, pohlavie, vek alebo váha. Podobne ako pri iných drogách, alkohol výrazne ovplyvňuje funkcie nášho organizmu a je vysoko návykový.

Pri konzumácií alkoholických nápojov je zaznamenaná zmena vnímania, videnia, sluchu a emócií, nadmerné pitie alkoholu to iba zhoršuje. Z krátkodobého hľadiska sa znižuje schopnosť rozprávať, myslieť, kontrolovať funkcie tela a jeho reakcie. Alkohol spomaľuje reflexy a skresľuje videnie človeka, častým príznakom sú aj výpadky pamäte.

Dlhodobá a nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k fyzickým aj mentálnym poruchám, najmä ak ide o závislosť, ktorá zasahuje do bežného života človeka.

Ak to s alkoholom preženiete, je dosť možné, že nasledujúce ráno vás bude sprevádzať takzvaná opica, pri ktorej pociťujete nevoľnosť, bolesti hlavy a žalúdka. Ale prečo vzniká a čo na ňu pomáha? To si povieme ďalej, no základom je pitný režim.

Čo pomáha? Minerály, polievka alebo „na vyrovnanie“?

Po prehýrenej noci je hladina cukru v tele nízka, pretože počas spánku pečeň spracovala najmä alkohol a bunky nemajú na fungovanie dostatok energie. Preto nie je na škodu dopriať si osladené malinovky, no ideálny je med, ktorý obsahuje fruktózu.

Telo potrebuje tiež soľ a minerály. Dobrým tipom na ich doplnenie je nealkoholické pivo, no dobrá polievka z čistého vývaru so zeleninou robí zázraky. Obsahuje totiž prospešné soli, vitamíny a bielkoviny. Kvasená kapusta je tiež dobrou prevenciou proti bolesti hlavy a obsahuje veľa solí, vitamínov a minerálov.

Proti bolesti hlavy je dobré skúsiť studenú sprchu, dbať na dostatočný príjem čerstvého vzduchu a ak je bolesť príliš silná, tak skúsiť prípravky z lekárne. Pozor, prečítajte si pred nimi príbalový leták! Niektorým pomáha tiež studený obklad na oči.

Vitamín C je v boji proti opici tiež dobrým pomocníkom. Nachádza sa v niektorých výživových doplnkoch, ktoré môžu pomôcť aj na bežné nevoľnosti žalúdka.

To, čo nepomáha, je intenzívny šport alebo cvičenie. Naopak, telo potrebuje oddych, aby dokázalo alkohol odbúrať. Navyše, koordinácia a pozornosť sú oslabené a preto sme nemotornejší ako obvykle. Preto sa neodporúča robiť športy, pri ktorých môže dôjsť k úrazom, pre regeneráciu tela je potrebné sa dobre vyspať. Na druhú stranu, krátka a oddychová prechádzka vám neublíži.

Najlepšia prevencia? Zistite, kedy máte dosť!

Nikde nie je presne uvedené, aké množstvo alkoholu je pre človeka primerané. Ak ste prehýrili celú noc a chceli by ste zistiť, aké množstvo alkoholu v sebe máte, na internete sú stránky s alkoholovou kalkulačkou, kde sa orientačne dozviete hodnotu promile.

Človek celý život svoje telo spoznáva a inak to nie je ani pri maximálnom dosiahnutí hranice vypitia alkoholu. Naše telo nám dáva jasné signály, ktorými nám dáva najavo, že už má dosť, no my ich aj pri najväčšej snahe vedome alebo nechtiac prehliadneme. Odbúranie alkoholu z tela trvá maximálne deň a ak to s ním preženieme, ráno nemusí byť príjemné.

To, aké množstvo alkoholu nám v tele zostane, závisí hlavne od telesnej konštrukcie a pohlavia. Alkohol sa v tráviacom systéme do tela rýchlo vstrebe, ale naopak, pomaly sa odbúrava. U žien je odbúravanie alkoholu z tela pomalšie ako u mužov. Ďalšími dôležitými faktormi sú aj počet drinkov, druh alkoholu a ako rýchlo ste pili.

Ľudia s ochorením pečene a seniori, ktorí berú lieky, by si mali dať obzvlášť pozor, pretože vo všeobecnosti platí, že alkohol a lieky spolu nemiešame.

Ďalšou dôležitou vecou pred tým, ako s oslavami začnete, je nepiť na prázdny žalúdok. Pitie na lačno môže na ďalší deň zvýšiť riziko príznakov opice. K prevencii patrí aj dostatočný príjem tekutín a kvalitný spánok deň pred konzumáciou alkoholu.

Zdroj obrázku: Africa Studio / Shutterstock.com

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11