6 tipov ako sa vyhnúť zimnej depresii a zlej nálade

Stromy bez lístia, hmla a prituhujúci mráz. Zimu nemá rád nikto, na niektorých ľudí ale pôsobí ešte horšie ako na iných. Ak aj vás v zime trápi zlá nálada alebo rovno depresie, máme pre vás tipy, ako sa týchto nevítaných spoločníkov zbaviť.

 

 


  1. Pustite do bytu svetlo

Hoci vás povolené nervy nabádajú k tomu, aby ste celý deň strávili pod perinami za zatiahnutými závesmi, urobte presný opak. S menšou intenzitou slnečného žiarenia totiž v tele klesá hladina vitamínu D a o 85% sa zvyšuje riziko vzniku závažných depresií. Slniečka preto do bytu pustite čo najviac.

  1. Bežte si zacvičiť alebo zatancovať

Podľa vedcov z americkej Duke University má cvičenie na zlú náladu rovnaký účinok ako ľahšie antidepresíva. Preto vyrazte na skupinovú lekciu zumby, aerobiku alebo latinskoamerického tanca. Nielenže sa budete cítiť lepšie, ale látky v mozgu vyplavené pri pohybe pôsobia zároveň ako prevencia depresií.

Sporty woman working out with exercise ball giving thumb up

  1. Porozprávajte sa s kamarátkou

Zverte sa kamarátke, že vás trápi zlá nálada. Možno zistíte, že je na tom rovnako a budete mať v boji proti depresiám parťáka. Alebo vás naopak povzbudí a prídete na iné myšlienky. Čo si takto urobiť poriadnu dámsku jazdu?

  1. Dajte si niečo dobré

Pri depresii a zlej nálade sa vyhnite alkoholu. Naopak si doprajte vysokopercentnú čokoládu a zmrzlinu. Čokoláda podporuje tvorbu serotonínu známeho tiež ako hormón šťastia a zmrzlinu zase americkí vedci vyhodnotili ako jedlo, pri ktorého konzumácii sú ľudia najšťastnejší. Sa sladkosťami to ale nepreháňajte.

  1. Spoľahnite sa na bylinky

V boji proti zlej nálade sú skvelými spoločníkmi bylinky. Na obyčajnú zlú náladu odporúčame levanduľový olej do aromalampy a čaj z harmančeka alebo valeriány lekárskej. Ako prírodné antidepresívum potom funguje ľubovník.

  1. Vyspite sa, ráno bude lepšie

Dr.Sleep

Ľudia trpiaci depresiami majú často problémy so spánkom – buď nemôžu spať, alebo spia až priveľa. Riešením je pevný režim, ktorý počíta s 8 hodinami spánku denne. Chodievajte večer spať v rovnakom čase a ráno si nastavte budík aj keď nikam nemusíte. Ak by ste mali problém vstať, dohovorte si na ráno zraz s kamarátkou – budete mať motiváciu vyliezť z postele.

Pre liečivý spánok je tiež dôležitý kvalitný matrac .S jeho výberom vám pomôže Dr.Sleep,v jeho konfigurátore jednoducho zistíte, aký matrac je pre vás ten pravý. Jedine z kvalitného matraca, ktorý je oporou pre váš chrbát, totiž ráno vstanete plní energie.

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11