Ako cibuľa? Dnes sa obliekame inak.

Svoje telo pred chladom musíme chrániť oblečením. Inak nám hrozí nebezpečenstvo od jednoduchého prechladnutia po vážne zdravotné komplikácie a to nikto nechceme. V minulosti bolo osvedčenou metódou, ako sa brániť zime, naobliekať sa do niekoľkých vrstiev oblečenia, takzvane „na cibuľu“. S príchodom nových materiálov už táto rada neplatí. Aký zvoliť odev do chladu, aby nás chránil, no neobmedzoval?

Podstatou pôvodného obliekania bolo umožniť kedykoľvek zložiť jednu vrstvu oblečenia, keď nám je teplo, napríklad od pohybu. Súčasne viaceré tenšie vrstvy mali medzi sebou uzatvárať tenké vrstvy vzduchu, ktoré tiež slúžili ako tepelná izolácia. A v neposlednom rade sa očakávalo, že bielizeň spoľahlivo nasaje pot, uvoľnený z nášho tela. Aby nám spoteným nebola zima, to mali zaistiť tie vrchné viaceré vrstvy odevu.

Že takéto obliekanie chránilo človeka len pár hodín a potom spotenému človeku je aj tak zima, to je jasné každému, kto si takýto starý spôsob zaodenia do zimy vyskúšal. Niektorí ľudia sa takto stále obliekajú, neuvedomujúc si, že dnes môžeme byť v zime vonku aj celý deň, celý deň sa hýbať a športovať a aj tak nebudeme spotení a nebude nám zima. Môžu za to moderné textilné materiály.

1001

Hrubé bavlnené kusy bielizne, ktoré spoľahlivo nasávali pot, až sa dali večer žmýkať, nahradili tričká a iné kusy z funkčných materiálov. Podstatou ich funkčnosti je, že pot z povrchu tela odvádzajú ďalej, do druhej vrstvy. Tá síce nasiakne potom, ale samotný povrch tela je v suchu a teple. A z druhej vrstvy, ktorou môže byť mikina či iné hrubšie tričko, sa cez priedušnú vrchnú vrstvu, dostáva pot z tela von, nehromadí sa v odeve. Priedušná ale neznamená, že premokavá. Tieto materiály totiž neprepustia do vnútra vietor ani vodu, ale dovolia vlhkosti vo forme pary z vnútra prejsť do vonkajšieho prostredia. Typickým príkladom sú zimné lyžiarske bundy. Na prvý pohľad sa neznalému môže zdať, že športovci sú málo oblečení a musí im byť zima. Opak je však pravdou. Vďaka moderným technológiám majú na sebe menej vrstiev, ktoré im nebránia v pohybe. Takéto zimné oblečenie sa dobre a pohodlne nosí a výborne chráni proti chladu, vetru, snehu aj vode. Cibuľa tak ostáva len zdravou zeleninou v prevencii dýchacích chorôb a nie synonymom oblečenia do snehu a zimy.

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11