Hlavne sa hýbte

Myslíte si, že vaša postava je daná geneticky? Možno tak výška kostry. Ale to, čo ju obaľuje, často nemá s genetikou nič spoločné. Za to si môžeme sami tým, čo robíme a ako to robíme. Alebo skôr tým, čo nerobíme. Ani vám sa nepáči to, čo vidíte v zrkadle? Trápi vás nadváha? Rozhodli ste sa zmeniť svoj jedálny lístok, aby ste schudli? To všetko je fajn, ale samé to na zmenu nestačí.


Kto uvažuje o znížení svojej hmotnosti, uvažuje správnym smerom, ak sa snaží zmeniť pomer v prijatej energii jedlom a nápojmi a vydanej energie prácou, pohybom. Ale len zmena množstva prijatej potravy nestačí. Obezita je často spôsobovaná najmä nevhodným zložením prijímanej potravy a nevhodnými intervalmi medzi jednotlivými jedlami. Teda nesprávnou životosprávou. Teda zmena na tomto poli je viac, ako žiadúca.

Súčasne ale musíme pracovať aj s druhou stranou rovnice prijatej a vydanej energie. Musíme spaľovať viacej. A hoci sa nás rôzne reklamy snažia oblbnúť a nahovoriť nám, že stačí si obaliť naše tučné stehná alebo ovísajúce brucho nejakou fóliou alebo pásom a pustiť do neho elektrické impulzy z batérií a náš problém bude vyriešený, tak tadiaľto cesta celkom určite nevedie. Iba ak by ste za tieto zázračné prístroje zaplatili toľko, že by vám už nezvyšovali peniaze na jedlo. To by ste potom naozaj schudli. Od hladu. A po ďalšej výplate zase pribrali. Klasický jojo efekt.

Ostáva to len na nás. Musíme sa zaťaž viacej hýbať. Vynakladať viacej energie. Ale nič sa nesmie preháňať. Ani odhodlanie schudnúť nás nesmie nútiť začať intenzívne športovať, ak naše telo na to nieje pripravené, nemáme kondíciu. Iba by sme si spôsobili zdravotné problémy. Aj so svalmi a kĺbmi, aj so srdcom. Musíme na to ísť postupne.

park

Nemusíte hľadať piesočnaté pláže pri mori ani atletické štadióny. Nemusíte kupovať drahú športovú obuv a oblečenie. Nemusíte dokonca kupovať domov ani bežecký pás alebo stacionárny bicykel. Nemusíte dokonca ani začať chodiť do fitness centra a platiť si drahú permanentku a kondičného trénera. Nič z toho vôbec nemusíte a predsa môžete začať chudnúť, zhadzovať tuk a naberať svalovú hmotu a začať si formovať svoju postavu.

Úplne stačí, keď namiesto výťahu v dome, kde bývate, alebo v budove, kde pracujete, začnete využívať schody. Najprv smerom dole, neskôr aj smerom hore. Úplne stačí, keď si pešiu cestu do obchodu alebo do práce a z práce predĺžite malou obchádzkou cez vedľajšiu ulicu. Samozrejme nemusíte pri tom vláčiť plné tašky. Možno stačí, keď si jeden väčší nákup rozdelíte na dva malé a prejdete sa do obchodu dvakrát. Povedzme každý druhý deň.

priroda

Alebo si len zájdite na prechádzku. Napríklad do parku, keď nemáte hneď za domom les. Stačí len ísť svižným krokom, nemusíte hneď začať behať a potiť sa. Beh si môžete nechať na neskôr, keď budete na tom kondične dobre a stále budete mať chuť športovať.

Je toľko možností v praktickom živote, kedy môžete zapojiť viac telesnej námahy ako protiváhu úpravy jedálnička k tomu, aby ste na jednej starne schudli telesný tuk a na druhej nabrali svalovú hmotu a zlepšili svoju fyzickú kondíciu. Nestojí to žiadne peniaze, nepotrebujete tomu nijaký extra voľný čas navyše.

Hlavne sa hýbte.

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11