Glutaman sodný

Glutaman sodný je jednou z najnebezpečnejších umelých potravinárskych prísad. Ak je na potravine napísané „chuť identická s prírodnou“, jedná sa o E621 a E631, v zahraničí sa označuje ako MSG. Jedná sa o deriváty kyseliny glutámovej, ktorá je obsiahnutá vo všetkých prírodných potravinách, ktoré obsahujú bielkoviny. E631 – soľ kyseliny glutámovej, sa používa ako súčasť korenia v rýchlom občerstvení. Glutaman sodný bol vyrobený na začiatku 50. rokov ako zázračná látka zvýrazňujúca chuť, ktorej účelom je urobiť jedlo chutnejšie a príťažlivejšie.

Takto začína článok na jednom českom webe. Natoľko ma zaujal, že som sa rozhodol celý vám ho preložiť. Tu je pokračovanie:

Spôsobuje: poškodenie hypotalamu, vyvolané dávkou glutamanu sodného v období dojčenia a následný rozvoj obezity, ničí nervové bunky, cukrovku, migrény, autizmus, poruchy pozornosti a hyperaktivitu, Alzheimerovu chorobu, narušuje sietnicu oka a spôsobuje zelený zákal, vyvolává u človeka agresivitu, žalúdočné vredy, gastritídu.

Glutaman sodný má schopnosť výrazne zlepšovať chuť potravín, do ktorých sa pridáva. Na jazyku má človek špeciálne receptory, ktoré na neho reagujú, a ktoré sú od prírody určené na to, aby reagovali na prírodnú kyselinu glutamovú.

Výrobcovia priznávajú, že je návykový, ako aj jedlo z rýchleho občerstvenia, čo je ďalší bonus pre výrobcov, keď sa tovar dobre predáva, a v budúcnosti budú spotrebitelia nakupovať len ich potraviny (pretože to je tak veľmi chutné).

V Amerike sú už dlhý čas ľudia týmto veľkým problémom znepokojení. Existuje mnoho amerických webových stránok na túto tému, stačí len napísať do vyhľadávania: MSG v potravinách.

Výrobcovia glutamanu sami dokonca priznávajú, že ich výrobok spôsobuje závislosť. Ale to im pomáha vyčleniť akýkoľvek produkt z mnohých iných, čím núti spotrebiteľov, aby si ho častejšie kupoval.

Ako lekári, tak aj výrobcovia potravín sú teda už minimálne 30 rokov oboznámení s jeho nepriaznivými účinkami, ale napriek tomu trvajú na jeho údajnej bezpečnosti. Nezávislé vedecké štúdie uvedené v knihe Erb. Johna E., jednoznačne preukázali, že glutaman spôsobuje cukrovku, migrény, autizmus, poruchy pozornosti a hyperaktivitu, Alzheimerovu chorobu.

Sama o sebe nemá táto látka prakticky žiadnu chuť ani žiadny zápach, ale napriek tomu až neuveriteľne dokáže zvýrazniť chuť hydiny, morských plodov, húb a niektorých druhov zeleniny (tiež sa používa pre zlepšenie chuti tabaku). Naopak sa glutaman vôbec nehodí pre zlepšenie chuti ovocia, sladkostí a vajec. Nielen, že zlepšuje prírodné chuťové kvality potravy, ale tiež zvýrazňuje chuť a arómu konzerv, instantných potravín, druhoradého mäsa, fašírok, zhoršené chuťové vlastnosti spôsobené dlhodobým zamrazením, a to vďaka vplyvu na chuťové poháriky. Stačí ho len veľmi malé množstvo na to, aby potravinárski výrobcovia ušetrili na mäse, hydine, hubách a ďalších prírodných zložkách.

Glutaman sa dnes pridáva skoro do všetkých potravín pre zlepšenie chuti. Existujú spoľahlivé a overené vedecké údaje, že E621 spôsobuje návyk na určitý druh potravín, vďaka nemu sa nám zdá, že jeme niečo veľmi dobrého, vzbudzuje u nás veľmi silnú chuť k jedlu. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo majú deti tak radi všelijaké chrumky a chipsy?

Zdroj: www.zdravycil.cz/glutaman-sodny

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

2 komentáre k “Glutaman sodný”

 1. Marek Xara píše:

  Víte co je nejnebezpečnější? Články jako tyto.
  A víte proč? Protože zasévají v lidech strach a když je toho strachu moc, tak jsou lidé nemocní glutaman neglutaman.

  Netvrdím, že není glutaman škodlivý, ale to co říkáte je extrém a to dost velký. Já žiji zdravě, jsem vegetarián a chipsy si občas dám. A co vy na to? Zdechnu?
  Asi jo, ne? 😀 Ale nebojte se i vy jednou natáhnete brka, ale na rozdíl ode mě budete mít ze života houno. 😉 Já si budu užívat, souložit, cestovat, cvičit, tvořit a co budete dělat vy?

  Bečet a plkat. Ano. A víte proč? Protože já jsem vytvořil pitomý web jako je tento: http://goo.gl/29fqnV a co uděláte vy? Rovnou Vám to řeknu. Smažete tento příspěvek. Nic víc totiž neumíte udělat. Ano neumíte. A víte co je Váš problém? Pravdu nelze umlčet. Ano nelze. Pravda prostě je a bude, stejně tak jako bude Láska. S tím prostě nic nenaděláte. 😉

  A je tak mimochodem nejsem. 😀

  • redakcia píše:

   Musel ste mať ťažký život, keď všade vidíte a predpokladáte len problémy. Prečo si myslíte, že ste jediný, ktorý sexuje a tvorí? Je to taký istý omyl ako zdravie a vegetariánstvo 😉 Ako aj do tretice. Aj napriek dvom odkazom na váš web som tento príspevok nezmazal a dokonca vám odpovedám.

   Len v jedinom krátkom príspevku ste sa trikrát pomýlili. Prečo by som si mal ja aj čitatelia tohto webu myslieť, že inokedy je to u vás inak?

   Netuším, čo nie ste, ale určite viem, čo ste. Nešťastný človek. Len netuším, aký vplyv na to mali tie vaše čipsy alebo glutamán.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11