Pozor na tuky v lekvároch

Spracovanie ovocia na kompóty a lekváre má u nás dlhú tradíciu. Veľa ľudí dokonca ovocie kupuje, ak nemajú vlastnú záhradu alebo sa im neurodí dosť na to, aby mohli domáce kompóty a džemy pripraviť. Pokiaľ sa jedná o nakupovanie ovocia na tržniciach, kde je aká-taká záruka, že ovocie dozrelo na stromoch v susedstve, tak proti tomu nie je možné nič namietať. Veď domáca príprava zavarením má najmä pripraviť potraviny bez chémie, bez zbytočných prídavných látok. Dajte si pozor, aby neobsahovali tuky.

Je celkom bežné natrieť si krajec chleba maslom a na vrch dať ešte napríklad jahodový lekvár. Alebo slivkový. Či marhuľový. Vlastne akýkoľvek, ktorý vám chutí.

Len aby ste nemali margarín už v lekvári!

Bohužiaľ dnes už málokto varí lekvár tri dni tak, aby sa z ovocia odparila všetka voda a zostala hustá sladká hmota. Oveľa častejšie sa ovocie pomelie a dá variť so želírujúcim prípravkom. Takto sa dá pripraviť lekvár ani nie za pol hodinu varenia.

Pozreli ste si niekedy, čo vlastne obsahuje ten malý sáčok, ktorý sypete spolu s cukrom do lekváru? Zaujímalo vás, prečo sú na nich rôzne pomery cukru a ovocia a prečo je jeden malý sáčok „sladší“ ako druhý rovnako malý sáčok?

marmelada

Keď na kilo ovocia dáte kilo cukru, získate dve kilá lekváru. Keď na kilo ovocia ale dáte dve kilá cukru, máte tri kilá skôr sladkej hmoty, ako lekváru. No kto má ale rád sladké a pritom sa mu zdá cena cukru vysoká, použije želírujúcu hmotu, do ktorej sa pridáva menej cukru na kilo ovocia.

Ako je to možné?

Jednoducho. V tom malom sáčku sú iné formy cukru, ktoré sú na jednotku hmotnosti pocitovo sladšie, ako bežný repný cukor. Počuli ste už pojmy sacharóza, dextróza, fruktóza a iné -óza? To všetko sú cukry, každá s iným chemickým vzorcom a s inou intenzitou sladkosti. No s veľmi podobným pôsobením na naše telo, metabolizmus a ukladanie prebytkov vo forme tuku. Nebude zo psa slanina, ale z cukru áno 😉

To ale nie je všetko. Ak máte radi chlieb s maslom a lekvárom, ale nechcete mať ako „kávu“ tri v jednom, teda nemáte záujem mať stužené tuky už priamo v lekvári, môžete mať veľký problém kúpiť prípravky na varenie lekváru, ktoré by neobsahovali aj tuk! Najčastejšie palmový olej sa používa ako prípravok zabraňujúci peneniu lekvárovej zmesi pri varení. Pri rýchlom varení.

Príde mi to divné, že si doma dopestujem bio ovocie, a potom pri varení džemu pre svoje deti doň nahádžem pektín z jabĺk a nejaký exotický olej. Ako by ma potravinársky priemysel trestal za to, že som odmietol kúpiť tie ich akožeJahodové džemy, ktoré obsahujú vyše polovice jabĺk a jahodovú esenciu plus konzervanty a dochucovadlá a farbivá. Akoby zo mňa za trest vyrábali pacienta, v budúcnosti odkázaného na lieky. Že by ich vyrábali firmy tých istých akcionárov?

Výrobky, ktoré mi svojím zložením nevyhovujú, nekupujem. Nech si ich obchodníci nechajú, nech z nich majú straty. Nie som tu ja pre nich a ich zisky, oni sú tu pre mňa. Našťastie sa ešte predávajú zmesi na lekvár bez tukov, takže ak môžete, kúpte si ich zavčasu. Pretože až budete mať zrelé ovocie v košíku, neostane vám kúpiť len to s tukom. Ja radšej budem variť svoj lekvár pomalšie, dám si pozor, aby mi nevypenil, ale pre svoje pohodlie deň v roku nebudem kaziť zdravie sebe ani svojím deťom.

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11