Nedá sa tomu vyhnúť, aby som občas nevidel v televízii nejakú domácu „celebritu“, ktorá vysvetľuje svoj spôsob chudnutia alebo sa snaží obhájiť neúspech svojej poslednej mediálne prezentovanej diéty, ktorý by sa odzrkadlil na pozitívnej zmene v tvare postavy a hmotnosti. Tieto kecy, lebo inak sa to nazvať nedá, zvyknem komentovať svojím obľúbeným výrokom: „To sú ale výhovorky, nie argumenty“. A rozmýšľam, či sú to naozaj len kecy pre médiá v duchu „Hlavne aby sa o mne hovorilo“ alebo to naozaj tá osoba myslela s chudnutím vážne, len nepochopila princíp?
Naposledy tak jedna z herečiek sedela na gauči v jednej z talk-show a na pochvalu moderátora, ako dobre vyzerá, sa vyjadrila, že to stálo roky odriekania pri jedle, aby dosiahla takúto postavu.
Nuž dievča moje drahé, keď žerieš gebuziny, musíš si dávať pozor na množstvo na tanieri. Keby si jedla slušné potraviny, tak by si nemusela strážiť „kalórie“ či ako tomu nadávate a nemala by si problémy s tým, že by si bola večne hladná, večne sa bránila jedlu, večne odmietala dobroty a večne sa strachovala, kedy priberieš.
Problém totiž nie je v množstve potravy, problém je v jej kvalite. Keď niekto považuje za maškrtu keksík, no tak naozaj musí dávať pozor, aby omylom nezjedol päťdesiat gramový namiesto štyridsať gramového. A furt je hladný. Keď niekto je knedle z bielej múky, tak musí dávať pozor, aby zjedol len dve a nie štyri. A keď niekto obľubuje hranolky namiesto čerstvej zeleniny, tak musí strážiť hmotnosť porcie, namiesto toho, aby sa napchal poriadnym kusom mäsa a k nemu hŕbou čerstvej nakrájanej zeleniny. Bez octovej zálievky s cukrom a soľou!
Ľudia stále nechápu, že sa treba na jedálniček pozerať komplexne. A vyradiť jedlá, ktoré nie sú potravinou s výživou pre organizmus. Že nie je riešením vo sviečkovej znížiť objem mäsa aj knedlí, ale tú knedlu rovno vyhodiť a to mäso zjesť poriadne. Ale nie samé, ale so zeleninou, ktorá predstavuje nie len vitamíny, ale aj vodu a najmä vlákninu!
Súčasná „moderná“ strava je založená na sacharidoch a škroboch. Múka, kukurica (kukuričný škrob aj v jogurtoch ako zahusťovadlo namiesto odstráneného tuku…), pšeničné výrobky (keksy, oplátky, croisanty, koláčiky), zemiaky, umelé tuky z palmového alebo repkového oleja, a cukor vo všetkých možných podobách: fruktózový sirup zo štiepenej kukurice, možno aj geneticky modifikovanej… Darmo sa budete silou vôle snažiť znižovať množstvo, ktoré zjete, furt je to jed. Pomôže len úplné jeho vyradenie a vrátenie sa k prirodzenej strave. Keď mäso, tak mäso a nie mäsový výrobok, zahustený sójou alebo múkou.
Keď vidím v supermarketoch ľudí, ako suverénne kupujú deťom párky, ktoré obsahujú horko-ťažko 60% mäsa, tak sa občas pýtam: A viete, čo tvorí tých zvyšných 40%? Veľmi často je mi odpoveďou rozpačitá tvár. To si fakt nikto nikdy túto otázku nepoložil?
Keď je v zložení na obale uvedená hneď za mäsom voda, ako je možné, že z obalu nevyteká? Do čoho je napustená, aby to držalo pokope a vyzeralo husto? Kde ste podeli rozum, že vám to nedopína a nevrátite taký brak späť na pult? Darmo sa budete snažiť chudnúť tak, že namiesto troch párkov zjete dva, keď ste len o niečo znížili množstvo odpadu a jedov, ktoré do seba pcháte.
Sacharidové jedlá majú jednu veľkú nevýhodu (pre vás) a jednu veľkú výhodu (pre obchodníkov). Veľmi rýchlo vás zasýtia a po veľmi krátkej dobe ste opäť hladní. A opäť musíte kupovať jedlo. Ak si myslíte, že vaším poslaním je živiť výrobcov a obchodníkov, pokračujte vo vašich nákupných a stravovacích zvyklostiach.