Bylinky nie sú nožnice

Nepodozrievam vás, že by ste od seba nedokázali rozoznať kovové nožnice a živú zelenú rastlinku. Veta v nadpise článku nemá fyzikálny význam, ale jazykovedný. Hneď vysvetlím. Nožnice sú pomnožné podstatné meno. Sú to tie nožnice, neexistuje jedna nožnica. Ale „bylinky“ nie sú pomnožné podstatné meno, ale množné číslo podstatného mena „bylinka“. Znamená to, že existuje viacero druhov byliniek a každá rastie inde, inak, a inak sa používa odvar z nej. Neexistuje jedna univerzálna „bylinky zmes“. Na každý neduh tela aj mysle existuje v prírode okolo nás iný kvet, list či koreň. Prečo o tom píšem?

Nedávno som na jednej návšteve počul, ako sa ženy medzi sebou rozprávali o chorobách a ich liečení. Tá s narábaním s bylinkami skúsenejšia poradila kamarátke, že by mala namiesto liekov, ktoré zjavne nepomáhali nikomu, len lekárnikovi, distribútorovi a výrobcovi tabliet, začať užívať bylinkové čaje. Načo sa jej dostalo odpovede, že veď pije medovku. Za celý večer padlo niekoľko odporúčaní, na ktoré padla tá istá odpoveď: Pijem medovku.

Ako som ich tak očkom sledoval, došlo mi, že si absolútne nerozumejú. Jedna pani radila začať využívať prírodné osvedčené zdroje na liečbu problému, druhá sa obhajovala, že veď pije bylinky, ale aj tak nefungujú. Vo svojom vnímaní alternatívnej medicíny zaradila všetky rastliny po pojem „bylinky“ a keďže jednu bylinku pije, tak urobila maximum pre svoje zdravie.

santolina

Obávam sa však, že pitím čaju z medovky, relaxačnej a upokojujúcej bylinky, dosiahla jediný efekt. Že je síce chorá, ale je jej to jedno.

Ale nie je jedno, z ktorej bylinky odvar užívate. Každá má blahodárny účinok na iný problém, inú časť tela. Byliniek je viac druhov, ako syntetických liekov. A keď idete k lekárovi, tiež vám nedá „jedny tablety“ ako všeliek na všetko. Pravda, ak nerátame nejaký vitamín v úlohe placeba 😀

Bylinky ľudstvo užíva tisíce liet ako preventívny aj liečebný prostriedok. Hoci sa farmaloby snaží o ich výrazné obmedzenie v predaji, stále majú svoje miesto v rukách skúsených používateľov a stále môžu lacno a rýchlo zažehnať množstvo zdravotných problémov. Stačí ich spoznať.

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11