Gravidita býva pre každú ženu najšťastnejším životným obdobím, avšak len do chvíle, kým niektorej zo žien nenastane únik moču. Pretože práve v tomto období a po pôrode bývajú svaly panvového dna najviac oslabené, čo znemožňuje ženám kontrolovať svoj močový mechúr. Nestrácajte však nádej, ochorenie je možné vyliečiť alebo aspoň znížiť intenzitu unikania moču.
Časté močenie u žien môže byť spôsobené rôznymi infekciami močových orgánov či zápalmi močového mechúra, chorobnými stavmi, napr. cukrovkou alebo nervovými poruchami Potrápi aj ženy v tehotenstve v dôsledku hormonálnych zmien a zväčšujúcej sa maternice, ktorá tlačí na vnútorné orgány a teda aj na močový mechúr. Môže teda ísť o prechodný stav, ktorý po vhodnej liečbe vymizne, avšak pri neliečení sa môže rozvinúť aj do ťažkých foriem úniku moču, čo je v súčasnosti stále bežnejším javom. Udáva sa, že dokonca každú štvrtú ženu počas života potrápia problémy s inkontinenciou.
Inkontinencia v tehotenstve býva pomerne častým javom
Keďže počas obdobia gravidity a po pôrode prechádza vaše telo množstvom hormonálnych aj fyzických zmien, inkontinencia v tehotenstve býva častým sprievodným javom, spôsobeným vyvinutím veľkého tlaku na váš močový mechúr. Začiatok gravidity sa často vyznačuje len častejším močením, avšak v tomto období väčšina z vás ešte dokáže moč udržať.
V pokročilejšom štádiu gravidity, kedy je už na močový mechúr vyvíjaný neustály tlak, dochádza k ochabnutiu svalov panvového dna a zvieračov a vám sa môže stať, že pri prudšom pohybe, pri kašľaní, kýchaní či smiechu dôjde k nečakanému úniku moču.
Obrovským náporom pre svaly a močové ústrojenstvo je aj samotný pôrod. Svaly panvového dna sa pri vytlačení dieťaťa musia roztiahnuť a následne počas obdobia šestonedelia opäť vrátiť do pôvodného stavu. Počas týchto zmien sú svaly natoľko oslabené, že znovu sa vám môže stať to, že nedokážete ovládať zvierač močového mechúra a stanete sa inkontinentná. Zvýšená pravdepodobnosť tohto problému vám hrozí v prípade, ak ide o váš prvý pôrod a trvá dlhú dobu, ak ide o ťažký priebeh pôrodu alebo ak je dieťa príliš veľké.
Nebojte sa, nie ste jediná, pretože týmto problémom trpí 40 – 80 % žien, ale pokiaľ sa rozhodnete bojovať s ním, ste na dobrej ceste k zvládnutiu celej situácie.
Riešením je posilnenie svalov panvového dna – tzv. kegelove cviky
Ak tento problém podchytíte včas, je možné inkontinencii predísť alebo ju efektívne liečiť. Jedným zo spôsobov, ako môžete úniku moču predísť, je zabezpečiť to, aby zostali svaly panvového dna počas tehotenstva a po pôrode silné a pružné. Cvičenie svalov môže skutočne pomôcť, avšak na úvod je dôležité nájsť tie správne svaly. Pomôcť si môžete na toalete tým, že sa budete snažiť zastaviť prúd moču. Práve tie svaly, ktorými to docielite, sú tie správne na vykonávanie cvičení. Ak máte s identifikáciou svalov problém, obráťte sa na lekára či fyzioterapeuta, ktorí vám s tým ochotne pomôžu.
Po nájdení tých správnych svalov je dôležité precvičovať ich niekoľkokrát do dňa, čo je pomerne jednoduché, pretože tieto cviky sa dajú vykonávať pri bežných činnostiach, akými sú sedenie aj státie, je možné ich teda robiť doma, ale aj v práci. Svaly na niekoľko sekúnd zadržte a stlačte a následne opäť uvoľnite. Cvičenie opakujte aspoň 10-krát a počas celého dňa vykonajte 30 – 40 opakovaní.
Ďalšie užitočné rady
Cvičenie panvového dna v tehotenstve vám odporučí každý gynekológ, avšak existujú aj iné odporúčania, ktoré je vhodné dodržiavať. Počas gravidity sa snažte vyhýbať zdvíhaniu ťažkých bremien, nepraktizujte žiadne skákacie cvičenia a pred každým kýchnutím, zakašľaním či smrkaním sa snažte svaly panvového dna stiahnuť, napríklad prekrížením nohy cez nohu.
Ak trpíte častým chodením na toaletu počas noci alebo silnou intenzitou úniku moču, pomôcť vám môže aj obmedzenie pitia takzvaných močopudných nápojov (káva, niektoré druhy čajov a alkohol). Príjem ostatných tekutín však určite nezanedbajte a dodržujte pravidelný pitný režim v množstve aspoň 2 litre za deň.
Prvým krokom, ktorý by ste však mali spraviť, akonáhle sa objavia príznaky inkontinencie, je návšteva lekára. Vhodnú zdravotnú starostlivosť vám poskytne váš všeobecný lekár, gynekológ alebo urológ. Tí vám vykonajú vyšetrenie moču, sonografické vyšetrenie močového mechúra aj obličiek, urodynamické vyšetrenie a pokúsia sa od vás zistiť informácie o vašom pitnom režime, o celkovom zdravotnom stave a o množstve a frekvencii močenia.
Nezabúdajte aj na pomôcky
Samozrejmosťou je aj dodržiavanie určitých hygienických zásad a používanie vhodných inkontinenčných pomôcok. Niektoré ženy pri úniku moču používajú klasické menštruačné vložky, avšak vhodnejšie sú práve tie, ktoré sú určené priamo na únik moču. Okrem rýchlej absorpcie tekutiny totižto pohlcujú aj neželaný zápach a zabezpečia vám diskrétnu ochranu a pocit sucha.
Vyskúšať môžete hneď niekoľko produktov na trhu a to slipové vložky, vložky s krídelkami, ochrannú spodnú bielizeň – inkontinenčné nohavičky i fixačné nohavičky s upevňovacím pásom alebo plienky určené pre únik moču v dospelosti. Pri prvom stupni inkontinencie si, bohužiaľ, tieto pomôcky musíte hradiť samy, avšak pri druhom a treťom stupni vám už časť finančných prostriedkov preplatí zdravotná poisťovňa.