Bolesť treba vyriešiť, nie potlačiť

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí občas trpia nejakými bolesťami. Drobné poranenie nie je ničím výnimočným pri práci v záhrade alebo dielni. Úraz pri športe je dielom okamihu, keď na chvíľu poľavíme v pozornosti. Oveľa častejšie ale s pribúdajúcim vekom sa ozývajú bolesti chronické, spôsobené trvalou zmenou zdravotného stavu. Pre niekoho je normálnou občasná bolesť zubov, pre väčšinu ľudí je to viac či menej trvalá bolesť chrbáta alebo kĺbov. Pomôžu tabletky proti bolesti?


Sme pod vplyvom reklamy a tá nám tvrdí, že práca v záhrade aj zábava s vnúčatami bude bezproblémová, keď si dáme tu správnu tabletku alebo použijeme ten správny krém proti bolesti. Nič neucítime a život bude zábava.

Čo je na tom pravdy?

Len prvá časť poslednej vety. Nič neucítime. Lenže sa ani nevyliečime. Lieky proti bolesti zabránia telu vysielať do mozgu signály, že trpíme chorobnou zmenou alebo úrazovým stavom kĺbu alebo platničky chrbtice. Ako keby ste odstrihli káblik od snímača na okne. Okno bude stále otvorené, do bytu môže vojsť zlodej, ale vy môžete pokojne spať. O ničom neviete. Toto chcete?

bolesť

Najlepším liekom na bolesti chrbta je ľahnúť si. Oddýchnuť si, ani nemusíte spať. Hoci krátky spánok je najlepší liek na väčšinu neduhov. Žiadna práca okolo domu alebo záhrady nestojí za to, aby ste si svoj zlý zdravotný stav ešte viac zhoršili a pokazili si tak starobu úplne.

Keď sú bolesti trvalé, je namieste začať po odoznení silnej bolesti s postupným cvičením. Ale nie hocijakým. Dvíhať činky, skákať, pretáčať sa nasilu na obe strany a podobné zhovadilosti vám nepomôžu. A ani výhovorka, že cvičiť nemusíte, lebo robíte v záhrade celý deň. Ido o to, aby ste si precvičili tie správne partie a tým správnym spôsobom. Väčšinou ide o napínacie cviky, žiadne silové a nárazové. A pri práci aj tak väčšinou používame iné časti tela, než tie, ktoré potrebujú posilniť, aby nás telo prestalo bolieť. A keď cvičenie a rehabilitácia nepomáha, odstrániť príčinu problému namiesto potláčanie jeho prejavov.

Krémy proti bolesti a iné preparáty majú slúžiť na to, aby sme dokázali dôjsť domov, prekonať bolesť a vyspať sa a zvládli silný nápor. Rozhodne nie na to, ako nám tvrdí reklama, aby sme pokračovali v činnosti, ktorá nám bolesť spôsobila, ale navonok sa tvárili, že sa nič nedeje. Lebo sa deje. Humpľujeme si telo ďalej. Lekárnikom je to jedno, im ide o naše peniaze. Nám by malo ísť o naše zdravie a šťastie.

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11