Kúpte si tlakomer, bude vám lepšie. Naozaj?

Tlak krvi je jedným z dôležitých údajov, ktorý hovorí o zdraví človeka. Zmena tlaku krvi oboma smermi môže hovoriť o náhlej poruche zdravia alebo dlhodobom ochorení. Preto pri návšteve lekára nám často sestrička tlak krvi odmeria. Aj záchranári po príjazde k pacientovi začínajú meraním tlaku. A mnohé reklamy nás nabádajú, aby sme si krvný tlakomer kúpili aj domov a merali si tlak pravidelne. Oplatí sa merať si svoj krvný tlak každé ráno a každý večer? Pomôže to nášmu zdraviu?

 

Keď si meriame tlak krvi, či už sami alebo nám ho zmeria sestrička pri návšteve ambulancie, dostaneme hodnoty platné práve v okamihu merania. Ak sme mladí muži a sestrička je atraktívna, ľahko sa môže stať, že v čase merania je náš krvný tlak vyšší, ako bol v čakárni pred chvíľou. Rovnako tak nám môže okamžitý tlak zvýšiť škriepka s ostatnými čakajúcimi pacientmi. A naopak, pokojné sedenie na lavičke nám tlak pomôže znížiť. Čo z toho vyplýva?

Okamžitá hodnota práve zmeraného tlaku krvi môže ale nemusí zodpovedať jeho hodnote počas celého dňa. Tlakomer nám nemeria priemerné hodnoty za minulý deň, meria okamžitý stav.

Možno z tohto poznatku vychádzajú reklamy, ktoré sa nás snažia presvedčiť, že by sme si tlak krvi mali merať pravidelne, najlepšie sami doma a trikrát denne. A teda si kúpiť tlakomer.

tlakomer

Keď podľahneme takejto reklame a tlakomer si zaobstaráme, ako nám môže pomôcť zlepšiť náš zdravotný stav?

Ak si tlak krvi meriame pravidelne a v tých istých úsekoch dňa, po dlhšej dobe sami zistíme, aké hodnoty tlak krvi dosahuje. Po dlhšom období pravidelného merania tak môžeme odhaliť náhlu odchýlku od stavu, ktorý býva u nás bežný.

Oveľa dôležitejšie, ako meranie svojho krvného tlaku ale je, čo robíme pre to, aby sme mali tlak v medziach normálnych hodnôt. Zbytočne nám je vedieť, že dnes máme vyšší tlak, ale neurobíme nič, aby sme ho mali normálny. A tým nemyslím teraz rýchlo zjesť nejakú tabletku.

Pretože vyšší alebo nižší talk krvi nie je problém, je to len dôsledok nejakej inej poruchy. Napríklad v horúcom lete. Ľudia sa potia, prechádzajú sa po rozpálenom meste, ale zabúdajú sa napiť vody a doplniť minerály, soľ. Zabúdajú si oddýchnuť na lavičke v parku, pri fontáne, v tieni stromov. Úbytok vody a solí sa musí v tele prejaviť. Voda chýba všade. Voda totiž nie len v žalúdku, ale aj vo svaloch, vnútornostiach, krvi. A keď je v krvi menej vody, je hustejšia. Ak by ste mali potrubie plné hustého oleja, museli by ste vyvinúť vyšší tlak v čerpadle, aby ste hustý olej pretlačili rúrami, než keby ste čerpali redšiu vodu. A podobne je to aj s naším telom. Zmena tlaku krvi je signál, že máme problém. A ten treba vyriešiť, nestačí si len nechať ho signalizovať.

Mnoho ľudí podľahne strachu o vlastné zdravie aj reklame a tlakomer si domov kúpi. A potom si merajú tlak s obavou v duši, že bude vyšší, než stanovený normál. Je len pochopiteľné, že v strese sa im tlak zvýši, namerajú si vyššie hodnoty a utvrdia sa v tom, že majú vysoký krvný tlak. To sme chceli?

Vysoký alebo nízky krvný tlak znamená signál nejakého zdravotného problému. Ten treba riešiť. Po odmeraní vysokého tlaku by sme si mali sadnúť, upokojiť sa, napiť sa vody. Docieliť, aby telo tlak znížilo. Ak je dôvodom nejaký zápalový proces, mali by sme ho vyliečiť. Ale nie zobrať tabletku na zníženie tlaku. Zvýšeným tlakom nám telo signalizuje žiadosť o pomoc. Je to ako keby ste na aute odpojili kontrolu tlaku oleja. Problém to nevyrieši, len zhorší. Iba o tom nedostanete včas informáciu.

Kúpa tlakomeru a pravidelné meranie tlaku krvi nás zdravším neurobí. Keď si zmeriate tlak a jeho hodnoty nie sú ideálne, musíte urobiť opatrenia k ozdraveniu tela. V opačnom prípade sú peniaze za tlakomer vyhodené z okna.

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11