Ľudia, ktorí milujú šport v akejkoľvek podobe si môžu za svoj koníček zvoliť aj tak obľúbený tenis. A prečo by aj nie, veď sa tým dá spojiť fyzička, psychika aj veľká zábava. Je však potrebné si najskôr určiť cieľ svojho snaženia. Či tenis chcete hrať iba rekreačne či dokonca profesionálne.
Kedy začať s tenisom
Väčšina tenisových trénerov tvrdí, že najvhodnejší vek pre štart do tohto odpočinkového športu je u detí medzi 5. a 6. rokom. Vtedy totiž začínajú deti vnímať určitý pravidelný denný režim a lepšie prijímajú pokyny. Existujú však tiež ale už aj vybavenia určené pre deti trojročné. Vek však v tomto športe nehrá vôbec žiadnu úlohu. Možno s ním začať vlastne prakticky kedykoľvek. Tenis môžu hrať deti, muži, ženy i seniori. Jednoducho ktokoľvek. Tak čo vyskúšať tenis?
Vybavenie na tenisové radovánky
Každý začiatočník by sa mal vybaviť potrebnými športovými potrebami. Veľmi dôležité sú topánky vrátane ponožiek, ktoré sú špeciálne prispôsobené pre povrchy kurtov. Ďalej sa dajú v mnohých športových obchodíkoch zohnať rôzne sukienky, šortky, tričká, nohavice i bundy. Ak však nechcete míňať nehorázne sumy za špeciálny odev a obuv, potom postačia obyčajné tenisky a nejaké pohodlné voľnejšie oblečenie. Jednoducho to, čo vám vyhovuje. Najdôležitejšie je však samotné náčinie, bez ktorého by sa tenis vôbec nedal prevádzkovať.
Výber tenisovej rakety
Existuje nepreberná škála možností. Pre tých najmenších boli vytvorené dokonca tréningové rakety, vhodné už od troch rokov. Vyznačujú sa veľkou hlavou, ktorá umožňuje vyššiu šancu úspešného zásah loptičky (L0 až L2). Rukoväť sa predlžuje a je ovplyvňovaná starobou a výškou dieťaťa. Tiež je potrebné dbať na váhu rakety. Deti potrebujú raketu ľahšiu. Ženy dávajú radšej prednosť aj určitému vzhľadu. Farebné a s menšou váhou pre lepší „grif“, ako u mužov (L2 a L3). Sú určené priamo pre ženy, či už pre začiatočníčky, tak aj pre pokročilé.
Všetky tieto rakety nemusia byť kupované príliš draho. Drahota nedokáže nahradiť talent ani odhodlanie niečo dosiahnuť, alebo si len tak užiť srandu. Raketa musí byť rovná. Tvoria ju struny, ktoré sú striedavo prepletené alebo zviazané a pripojené k rámu rakety. Podľa oficiálnych nárokov by celková dĺžka nemala presahovať 73,66 cm. Rám zase nesmie mať celkovú šírku väčšiu ako 31,75 cm. Plocha výpletu by sa mala vojsť do celkovej dĺžky asi 39,37 cm a výšky 29,21 cm. Stačí sa však poradiť v obchode so športovými potrebami. V tenisových školách či kurzoch je veľakrát možnosť z počiatku si raketu aj zapožičať.
Ako začať a čo je dôležité
Ak sa necítite na samovýuku, zožeňte si tenisového trénera. Na internete možno nájsť mnoho odkazov na tenisové školy či krátkodobé i dlhodobé kurzy. Tam vás prevedú krok po kroku základmi. Upozornia vás na to, akých chýb sa máte vyvarovať. Pravidlá však bývajú rovnaké, ako u odborníkov, tak aj v prípade, že budete trénovať, len tak doma na záhrade.
Je potrebné si zvoliť, či sa chcete venovať dvojhre alebo štvorhre. Určite si cieľ, ktorý vás bude krok po kroku sprevádzať a dovedie vás k zdokonaleniu a zlepšíte sa. Nikdy však nemajte príliš veľké ambície, ktorých nakoniec nemusíte ani dosiahnuť. Hlavne neklaďte príliš vysoké nároky na vaše deti. Skôr by ste im tento koníček znechutili a začali by ho nenávidieť rovnako silno, ako vás samotných.
Tréningy tenisu sa neodporúčajú viac ako 2 krát týždenne. Keďže dochádza k fyzickej i psychickej záťaži, je nutné tiež chrániť lakte. Lakte sú neprirodzene namáhané otrasmi a vibráciami pri dopade loptičky na raketu. Preto tiež bola vymyslená aj zdravotné raketa pre začiatočníkov. Je pravidlom, že u pravákov je zaťažovaná viac pravá polovica tela a u ľavákov zase ľavá. Preto je veľmi dôležité posilňovať celé telo. Odborníci odporúčajú kombinovať tenis s ďalšími športovými disciplínami, akou sú plávanie a posilňovanie za pomoci vlastného tela (činky nie sú príliš vhodné).
Koordinácia očí a ruky je základná problematika začiatočníkov, rovnako ako pohyby po kurte zo strany na stranu. Dvoma výstižnými slovami – práca nôh. Zdokonaľujte silu úderu a kontrolu lopty. Vytvorte si techniku, taktiku pohybov a tenisovú stratégiu. Pri samotnej hre sa potom zúročí správna technika, ktorú ste si osvojili už od počiatku. Zlá tenisová technika, zlá hra.
Tým ale úplne najdôležitejším, čo je potrebné pre pôžitok z hry, je trpezlivosť, vytrvalosť, nadšenie a duchaprítomne reakcie na nastalý vývoj hry v danom okamihu.
Nie je nutné hrať, pretože vás k tomu niekto núti, ale pretože vás táto záľuba naozaj baví. Ak sa dostanete aj do profesionálnych sfér, potom ste dosiahol / a tých najvyšších mét. Je to krásny, zdravý a zaslúžilý koníček. Nezáleží na tom, kde ho hráte, ale ako veľmi je pre vás zásadný.