Vetrať cez deň nepomáha

Po tieto dni nás sužujú silné horúčavy. Je síce leto, ale teploty presahujúce cez deň vysoko nad 30 stupňov Celzia prestávajú byť znesiteľné. Kto nemusí, nechodí najmä okolo poludnia po meste a ľudia zostávajú buď v klimatizovaných kanceláriách alebo zatvorení vo svojich domoch a bytoch. Keď ale idem po meste, často vidím cez deň otvorené okná na bytoch. To ale celú situáciu zhoršuje. Veľa ľudí si však svoj omyl ani neuvedomuje. Prečo sú otvorené okná na bytoch v lete problém?
 

Vzduch v miestnostiach, tak ako aj vonku, sa zohrieva od predmetov. Keď máme v byte chladné múry, tak aj vzduch je relatívne chladný. Varenie a pečenie prispieva k zohrievaniu vzduchu v byte. Rovnako tak teplotu vo vnútri zvyšujú zapnuté elektrospotrebiče, napríklad televízor alebo notebook. Ak práve nepotrebujeme na počítači pracovať alebo v televízii nie je pre nás zaujímavý program, urobíme dobre, keď ich vypneme. Zabránime tak postupnému zohrievaniu vzduchu v izbe.

Ak je vonku teplota cez tridsať stupňov, v byte sa teplota pohybuje medzi 22 až 26 stupňov. Čím dlhšie trvajú vonku horúčavy, tým vyššie vystupuje teplota vzduchu v izbách. V takejto situácii otvoriť okno a vetrať ale nepomáha, skôr to škodí.

Pretože si púšťate do bytu horúci vzduch, od ktorého sa zohrejú všetky steny a predmety v byte. A večer, keď sa vonku ochladí, je vzduch vo vašom byte zohrievaný od predmetov, ktoré teplo naakumulovali cez deň. A horúci vzduch, ktorý prúdi cez váš byt, navyše vysušuje aj vašu pokožku a tým celé telo. Dehydruje vás, čo spôsobuje ešte intenzívnejší pocit tepla.

Kedy v lete vetrať

Vždy vtedy, keď teplota vonku klesne pod teplotu vzduchu v miestnosti. Na sledovanie vám pomôže digitálny teplomer s meraním pomocou dvoch senzorov, ten vonkajší býva na kábliku, stačí ho vyložiť za okno, najlepšie do tieňa.

auriol1

To býva večer, po západe slnka, a vetrať takto môžete celú noc. Alebo cez deň, počas dažďa alebo búrky, kedy sa vonku v priebehu hodiny ochladí vzduch aj o desať stupňov Celzia. Tým, že do bytu pustíte chladnejší vzduch, nie len že ochladíte vzduch v miestnosti, ale ochladia sa aj steny bytu a jeho vybavenie.

Ak chodíte cez deň do práce, vetrajte v noci a pred odchodom z bytu zatvorte všetky okná. Tým udržíte v byte chladnejší vzduch a keď sa vrátite do bytu, bude v ňom menej horúco ako vonku, a ako by bolo, keby ste celý deň mali otvorené okná, ako niektorí ľudia v meste, a púšťali si do bytu celý deň horúčavu z vonka.

Pokiaľ ste cez deň doma, sledujte teplotu v byte aj vonku a keď tá vonkajšia dosiahne teplotu v byte, čo býva najčastejšie medzi ôsmou a deviatou hodinou ráno, pozatvárajte okná a držte si teplo od seba. Celý deň nezabudnite piť dostatok vody, aby ste predišli problémom s tlakom a srdcom. Ak potrebujete opustiť byt, snažte sa nebyť na slnku medzi dvanástou a treťou hodinou, kedy býva za slnečného dňa páľava najväčšia.

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11