Zájsť si občas na posedenie na kávu sa niekedy oplatí. Človek sa dozvie veci, nad ktorými aj hlava zastane. Nedávno som začul hlas servírky, ako hovorí partii pri vedľajšom stole, aby nefajčili, hoci vo fajčiarskej reštaurácii, lebo v kaviarni sa nachádza tehotná žena. Prečo ma to zaujalo?
Keď človek vdychuje dym z cigarety od vedľa sediaceho fajčiara, hovorí sa tomu pasívne fajčenie. Nefajčiari to poznajú, dym ich dráždi a nemajú to radi. Aj preto tak broja proti fajčiarom na verejných priestranstvách, autobusových zastávkach, nákupných centrách alebo aj reštauráciách. Súčasná medicína považuje fajčenie za škodlivé pre ľudský organizmus a vo všeobecnosti sa tehotným ženám nedoporučuje. Je len samozrejmé, že ani pasívne fajčenie.
Keby.
Keby som akurát „tento prípad“ nepoznal. Tá tehotná pani predtým, než zistila, že je tehotná, fajčila cigarety pravidelne. Takže jej organizmus bol pekne zabordelovaný spalinami tabaku a cigaretového papiera. A teraz, keď otehotnela, zrazu nefajčí a ani nechce, aby sa fajčilo okolo nej.
Môžeme jej to mať za zlé?
To určite nie. No ak žena plánuje otehotnieť, nemala by prestať fajčiť oveľa skôr? Pretože ak prestane až po pozitívnom tehotenskom teste, čosi je zle. Podľa mňa je to nezodpovedné správanie. Nezodpovedné je počať dieťa v zafajčenom tele. A pokrytecké je potom nechcieť ani vdychovať cigaretový dym od vedľajšieho stola. To fakt pasívne fajčenie tohto druhu dokáže ohroziť vyvíjajúci sa plod? Stavím mesačný plat, že mu oveľa viac škodí ten zafajčený organizmus, v ktorom sa rodí, ako nejaký dym od vedľajšieho stola. Nehovoriac o tom, že aké je to neohľaduplné voči iným, zájsť si s partiou do fajčiarskej reštiky a potom ostatných hostí obmedzovať. Veď oni vám do nefajčiarskych kaviarní nechodia huliť.
A v neposlednom rade je nezodpovedné otehotnieť bez toho, že by to žena plánovala spolu s partnerom.