Nadváha a obezita znižujú kvalitu života, skracujú život a zvyšujú riziko ochorení, vrátane cukrovky, srdcových chorôb, rakoviny, depresie a úzkostných stavov. Zároveň predstavujú záťaž pre pohybový aparát, najmä pre kĺby, čo sa prejavuje nepríjemnou bolesťou.
Máte nadváhu a trápi vás bolesť kĺbov? Kolagén na kĺby – výživa na kĺby je jedným z riešení, ako eliminovať bolesť kĺbov. K tomu, samozrejme, patrí redukcia hmotnosti a pravidelný pohyb.
Chcete sa dozvedieť viac, ako si poradiť s bolesťou kĺbov, ktorá súvisí s nadváhou? Pripravili sme pre vás sumár tých najdôležitejších informácií.
Kolagén na kĺby – výživa na kĺby je nevyhnutnosť
Ak vás trápi bolesť kĺbov, ktorá súvisí s nadváhou, ale aj vyšším vekom či športovaním, suplementovanie kolagénu je nevyhnutnosť. Komplexný prípravok so zastúpením najvyššieho množstva kolagénu typu II na trhu a s najvyšším množstvom kyseliny hyalurónovej v kombinácii s chondroitín sulfátom a vitamínom C ponúkajú výživové doplnky a vitamíny Valentis.
Valentis UAB je farmaceutická spoločnosť v Litve, ktorá disponuje viac ako 100-ročnou tradíciou a má zastúpenie vo viac ako 22 krajinách.
Versan – kolagén na kĺby obsahuje kolagén typu II, ktorý sa nazýva aj kĺbovým kolagénom. Ten tvorí približne 70 percent hmotnosti chrupavky a zabezpečuje jej pevnosť. K správnej funkcii kĺbov prispievajú aj ďalšie zložky tohto výživového doplnku.
Výživový doplnok Versan môže pomôcť pri bolestiach kĺbov, ale aj osteoartróze, opotrebení kĺbov v dôsledku vyššieho veku či športového zaťaženia a, samozrejme, aj nadváhy. Okrem toho pomáha pri regenerácii kĺbov po zranení.
Bez redukcie hmotnosti to nepôjde
Nadváha vyvíja zvýšený tlak na kĺby, v dôsledku čoho sa rýchlejšie opotrebúvajú. To sa prejavuje nepríjemnou bolesťou. Dobrou správou je, že keď sa vám podarí schudnúť čo i len 5 alebo 10 percent z vašej telesnej hmotnosti, prejaví sa to pozitívne na zdraví, vrátane vitality kĺbov. Ideálne je dopracovať sa k normálnej hmotnosti, ktorú ľahko zistíte podľa BMI a BMR indexu.
Pýtate sa, ako sa zbaviť kíl navyše? V žiadnom prípade sa nepúšťajte do diét, ktoré sľubujú zázračné výsledky za krátky čas, pretože nefungujú. Choďte na to radšej pomaly a postupne. Prvým krokom môže byť napríklad obmedzenie rafinovaného cukru a múky v jedálnom lístku.
Čo to znamená v reálnom živote? Namiesto troch lyžičiek cukru si dajte do kávy dve, neskôr jednu. Sami zistíte, že káva chutí výborne aj bez cukru. Alebo nahraďte sladké čokoládové tyčinky a napolitánky na desiatu ovocím a orechmi.
Postupne pridávajte do jedálnička viac zeleniny, ovocia, celých zŕn, orechov, semien, fermentovaných potravín, za studena lisovaných olejov, ktoré dodajú vášmu telu potrebné živiny a výborne zasýtia.
Naopak, obmedzujte vysoko priemyselne spracované potraviny, ako napríklad biele pečivo, sladkosti, údeniny, jedlá z rýchleho občerstvenia a tak ďalej.
Venujte sa pravidelne pohybovej aktivite
Výživové doplnky a vitamíny sú výbornou voľbou na podporu zdravia, avšak pre zdravie kĺbov je dôležitý aj pohyb. Každodenná 30-minútová prechádzka vo svižnom tempe prospeje kĺbom, ale aj srdcu, pľúcam a mozgu.
Medzi ďalšie cvičenia, ktoré sú prospešné pre pohybový aparát, vrátane kĺbov, patria aj plávanie, joga a pilates, kalanetika, bicyklovanie či cvičenie na eliptickom trenažéri. Dôležitá je v tomto smere pravidelnosť. Začnite pomaly a postupne zvyšujte záťaž.
Nemáte s cvičením pri bolestiach kĺbov skúsenosti? Zvážte návštevu fyzioterapeuta, ktorý vás naučí správnu techniku cvikov, alebo cvičte pod dohľadom skúseného trénera.