Závislosť od kávy si nemýľte so zvykom

Deň bez kávy si mnohí nevedia ani len predstaviť. Niektorí z domu nevyjdú bez toho, aby si nedali šálku kávy, iní zas počas dňa neurobia nič bez minimálne troch takých šálok. Nech je to akokoľvek, káve mnohí pripisujú priaznivé aj nepriaznivé účinky. Niektorým zvyšuje tlak, iní sa po káve upokoja.

Niektorí si od kávy dokázali vytvoriť závislosť, iní vám povedia, že všetko je v hlave a s kávou to nemá nič spoločné. Praví kávičkári sa snažia nájsť odpovede, aby vedeli, že pijú len kvalitnú kávu a denne tak dostávajú ozajstnú dávku energie.

Energia v šálke

Mať počas dňa potrebnú energiu na všetky svoje činnosti by chcel azda každý a ak vám povieme, že dosiahnuť to môžete jednou kávou, možno nám neuveríte. Ak ste ešte napríklad nepočuli o káve s maslom či škoricou, tá človeku dodá energiu na celý deň a vy sa nemusíte obávať, že na vás káva bude mať negatívne účinky.

Kvalitu kávy ovplyvňuje viacero faktorov

Pri kvalitnej káve, akejkoľvek, nejde len o kvalitné kávové zrná. V skutočnosti by ste sa mali zaujímať o viacero faktorov, ktoré z danej kávy urobia kvalitný nápoj pre vás. Okrem kvality zŕn si pri dobrej káve musíte všímať aj také praženie. Kvalitná zrnková káva sa hľadá ťažšie.

Príliš horká káva nie je správna voľba, no ani káva, po ktorej ľudia siahajú najčastejšie. Dôvod je jasný. Marketingové ťahy obchodníkov spôsobujú, že priemerné potraviny si ľudia zadovažujú najviac a nedbajú tak na kvalitu kupovaných výrobkov. Je však možné siahať aj po kvalite bez toho, aby ste minuli veľa peňazí.

Nejde len o kvalitu zŕn

Výnimkou nie je ani káva. O účinkoch kávy sme buď už počuli, alebo sme si ich vyskúšali aj sami na sebe. Ak prevažujú po vypití kávy stavy ako bolesti brucha, nesústredenie sa a podobne, je na čase, aby ste si zadovážili kvalitnejšiu kávu. Niekedy ku kvalite prispeje aj správna príprava kávy.

Nepriaznivé účinky, ako búšenie srdca, kyslosť na žalúdku, nervozita či trasenie rúk, sa u človeka objavia vtedy, ak je káva príliš rýchlo a neplnohodnotne pražená. Takže zase sme pri tom, že je dôležité, aby ste dbali na kvalitu kávy, ktorú denne pijete.

Všetko je v hlave

Niektorí si kávu neodpustia a hovoria o závislosti od kávy. V skutočnosti však nejde ani tak o závislosť od kofeínu ako o závislosť mozgu od tohto zvyku. Táto závislosť mozgu je spojená aj s tým, ako kávu ľudia vnímajú. Niektorí sú po káve nabudení a plní energie, no niektorí si kávu môžu pokojne dopriať aj pred spaním bez toho, aby potom mali problém zaspať. Opäť sme pri našom mozgu.

Skúste zmenu

Ten si totiž vytvára zvyk a to radšej na dobré veci – avšak dobré v zmysle vyvolávania dopamínových “raušov”. Dobrou vecou tak môže byť preň ranná káva v pohodlí domova s výživnými raňajkami. Ak túto rannú činnosť vynecháte, mozog očakáva, že ju nahradíte niečím podobne dobrým. Vynechanie mozog začne vnímať negatívne a vy to pociťujete ako nenaplnené očakávanie, čo si pomýlite so samotnou závislosťou od kávy.

Závislosť od kávy teda súvisí najmä s vaším mozgom a preto hneď nemusíte vynechať napríklad rannú kávu. Stačí, ak vykonáte menšie zmeny, ako zmena času či miesta konzumácie kávy, alebo zameníte kávu za iný nápoj, napríklad čaj.

Kortizol a káva

Káva či pitie kávy sú spájané s hladinami kortizolu. Tento hormón slúži na zvyšovanie pohotovosti pri záťažových či stresových situáciách. Káva podľa všetkého logicky dvíha tieto hladiny kortizolu. Podľa kortizolu si takisto môžete nastaviť čas, keď vám káva najviac pomôže.

Kávu nasadzujte vtedy, keď sú hladiny kortizolu najnižšie – zvyčajne ide o časy jednej-dvoch hodín po prebudení, poobede alebo večer, v prípade, že vás čaká nejaká práca. To je však len orientačné, keďže niekto reaguje na kávu citlivejšie, lebo má senzitívnejší organizmus. Vo všeobecnosti sa však vraciame naspäť k mozgu a jeho zvykom. Ak si kávu doprajete okamžite po zobudení, mozgu dávate najavo, že nasledujú činnosti, kde budete potrebovať energiu. Takže sa vraciame k zvyku, a nie závislosti od kávy.

Podľa viacerých informácií káva slúži ako prevencia pred astmou, rakovinou či vyšším tlakom. Dôvodom sú antioxidanty, ktoré káva obsahuje vo vyššom množstve, ako je to napríklad v zelenom čaji, či ovocí. Antioxidanty v káve majú aj protizápalové účinky, čo z kávy robí „liek“.

Niektoré antioxidanty, ktoré sa v káve nachádzajú, však nemusia pôsobiť na každého rovnako. Pre senzibilnejších ľudí to môže znamenať celkové oslabenie organizmu.

Podľa čoho si vybrať správnu kávu

Neustále sa na nás valia informácie o káve. Zatiaľ čo niekde sa dočítate o tom, že vás povzbudí a vy získate energiu, niekde sa na vás valia škodlivé vplyvy kávy. Každý z nás by si však mal uvedomiť, čo káva znamená preňho. Akú kávu budete piť, keďže kvalita spôsobuje aj to, aké účinky bude na nás káva mať.

Preto ešte predtým než vyslovíte akýkoľvek názor, či už negatívny, alebo pozitívny, na kávu, vyberajte si ju podľa prísnejších kritérií, než je jej cena či marketingové triky. Kvalita zŕn, kvalita praženia, forma spracovania či správna príprava môže z vášho „kávičkovania“ urobiť ozajstný zážitok a káva vám tak dodá energiu.

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11