Každý z nás trpel hypermetropiou

Viete si predstaviť, že vaše zdravie by nebolo stopercentné a vy by ste nemohli vykonávať každodenné činnosti, ktoré dnes považujete za samozrejmosť? Vždy je ťažké prijať akúkoľvek chorobu či problém, ktorý sa týka nášho zdravia. Pravidelné prehliadky vám pomôžu predchádzať zdravotným komplikáciám. To platí aj pri vyšetreniach zraku, ktorý si musíme chrániť.

Medzi refrakčné chyby oka, s ktorými sa dnes môžete stretnúť, patrí hypermetropia alebo ďalekozrakosť. Názov však môže mierne zavádzať, keďže pacient nevidí na krátke vzdialenosti. To znamená, že napríklad titulky v kine či predmety aj vo väčšej vzdialenosti vidí dokonale, no SMS správu alebo článok v novinách si prečíta s ťažkosťami. Čím je to ovplyvnené? Pri tejto vade oka lúče svetla, ktoré sa pri optimálnom videní stretávajú na sietnici, sa stretávajú až za ňou, čo spôsobuje to, že obraz je rozmazaný.

Novorodenecká ďalekozrakosť

Vedeli ste ale, že ďalekozrakosťou ste určite trpeli aj vy? Každý človek totiž pri narodení trpí tzv. novorodeneckou ďalekozrakosťou. Deti sa totiž rodia s nedokonalým zrakom, čo je ale úplne prirodzené. Počas jeho vývinu dochádza k zdokonaľovaniu a vývoju takmer všetkých vnemov, inak to nie je ani so zrakom. Pri narodení dieťa vníma tváre, či hlasy zo vzdialenosti 25 cm, no už v 2.mesiaci dokáže vnímať predmet pred sebou pohľadom. Obdobie do jedného roku života je najkritickejším, keďže práve vtedy sa buduje binokulárne videnie. U detí ďalekozrakosť môže prejsť do škúlenia, či strabizmu. Je preto potrebné, aby ste si u svojich detí všímali akékoľvek príznaky, ktoré by mohli zaujať vašu pozornosť a riešiť to. Medzi takéto základné patria začervenané oči, časté žmurkanie či zaostrovanie.

dieťa s okuliarami

Už u malých detí si môžete všimnúť problémy s ich zrakom

Rodičia však často zbystria pozornosť až vtedy, keď ich dieťa nastúpi do školy. Ešte predtým však možno na dieťati bádať chybu oka. Dieťa ešte do 3 rokov vykonáva činnosti, pri ktorých môžete ako rodičia pozorovať, že jeho zrak nie je bezchybný. Pri maľovaní skláňa hlavu príliš nízko nad podložku, môže privierať jedno oko, často ho bolí hlava, ak vykonáva dlhšiu dobu činnosti na blízko, objavuje sa občasné škúlenie, či častejšie si žmolí oči. Ak má vaše dieťa problémy s čítaním a žmúri pri tom, aj to môže znamenať, že s jeho zrakom nie je niečo v poriadku.

Návšteva očného lekára je dôležitá

Aj keď ďalekozrakosť môžu sprevádzať už spomínané príznaky, v mladom veku sa nemusí vôbec prejaviť, no vaše oko ňou už trpí. K výraznejšiemu zhoršeniu videnia dochádza až v strednom veku, okolo 40. roku života. Vtedy sa znižuje pružnosť šošovky a už sa neprispôsobí tak, ako by mala. Aj tu platí, že pravidelná návšteva očného lekára môže včas diagnostikovať toto ochorenie a liečiť ho. Lekár vám môže predpísať okuliare alebo kontaktné šošovky. Pri vyšetrení vám budú predpísané na základe toho, aký stupeň ďalekozrakosti trápi vaše oko. Môžete tak trpieť ľahkou chybou, kedy vám budú predpísané dioptrie do +3,0. Pri ťažkej vade, kedy sa dioptrie vyšplhajú až do hodnoty +9,25, je videnie zhoršené nielen na blízke predmety, ale aj do vzdialenosti. V prípade kontaktných šošoviek je potrebné, aby mali konvexný tvar, čiže v strede by mali byť hrubšie ako na okraji.

Laserové zákroky odstránia aj ďalekozrakosť

Liečba ďalekozrakosti sa v súčasnosti podriadila moderným technológiám. Ak nie ste ten typ človeka, ktorý zvládne nosenie okuliarov či šošoviek, pri liečbe si môžete vybrať aj z iných možností. Medzi ne patrí aj operačný zákrok či laserová operácia, ktorá vás môže tejto refrakčnej chyby zbaviť natrvalo. Takmer každá moderná očná klinika dnes ponúka takúto možnosť.

Laserové lúče dokážu upraviť zakrivenie rohovky, čo spôsobí to, že lúče sa budú stretávať na sietnici a nie pred ňou či za ňou. Pred vykonaním operácie však pacient musí podstúpiť vyšetrenia, pri ktorých sa zistí, o aký stupeň ide a aký druh operácie bude preňho najvhodnejší. Ak totiž vaše oko trpí chybou vyššou ako +4 dioptrie alebo máte už po štyridsaťpäťke, môže vám lekár odporučiť vnútro očnú operáciu. Pri nej vám bude odstránená chybná šošovka a implantovaná vám bude nová, s ktorou bude vaše videnie jasné a hlavne ostré.

cez okuliare

Operácia očí alebo okuliare je voľba, medzi ktorou sa musíte rozhodnúť vy sami. Nie každý totiž chce a môže podstúpiť zákrok, či operáciu a na druhej strane nie je pre každého  nosenie okuliarov či šošoviek pohodlné. Zvážte si obidve možnosti a ich výhody a nevýhody, ktoré by mali ovplyvniť váš budúci život. Ten si väčšina z vás totiž predstavuje určite s dokonalým zrakom a ostrým videním, či už do diaľky alebo nablízko.

Nie je však dôležité, pre čo sa rozhodnete, ale to, že začnete riešiť vaše problémy so zrakom. Čím skôr tak urobíte, tým skôr sa môžete tešiť z dokonalého vnímania sveta a okolia.

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11