Pitný režim v mäse?

Všimol som si, ako teraz pred Veľkou nocou ľudia nakupovali, často aj pod vplyvom masívnej reklamy pomocou letákov alebo v televízii, veľké množstvo vajec, šunky a iných „tradičných“ výrobkov. A bolo zaujímavé ich sledovať pri regáloch alebo chladiacich boxoch, ako sa preberajú všelijakými tými rolkami a šunkami a skúšajú rukami tvrdosť, pozerajú na vonkajší vzhľad a rozhodujú sa, ktorú z nich si vybrať, ktorú kúpiť a ktorú budú doma jesť či ňou hostiť návštevy.


Zaujímavé, že nikto sa nepozrel na zloženie. Ani doma v letáku ani v predajni na obale mäsového výrobku. Zámerne píšem mäsového výrobku, pretože ako mäso to zákona často ani nemôže byť označené. Obsahuje to totiž málo mäsa.

Keď som sa s niektorými ľudmi o tom rozprával, nikomu neprišlo divné, že v lacnej výhodnej údenej rolke je 60% mäsa a je to na obale aj uvedené. A na moju otázku: „Čo si myslíte, čo je ten zvyšok?“ len pokrčili plecami. To fakt nikoho nezaujíma, za čo platí a čím sa napcháva?

Niekde to bolo aj pekne napísané: mäso 60%, pitná voda 30%. Plus ďalšie chemikálie, najmä ma báze fosfátov, aby tá voda z toho „mäsa“ nevytiekla. To naozaj sa nedokážeme napiť vody z vodovodu, to si ju musíme kupovať v mäse? A to musíme tie chemikálie aj jesť? Potom sa nemôžeme čudovať, že priberáme. Či skôr, že tie fosfátové chemikálie na jednej strane likvidujú naše kosti a na druhej sa ukladajú v tele, kde potom zadržiavajú vodu a my „priberieme“.

Chápal by som to, keby tá „šunka“ za tri šesťdesiat za kilo „mäsa“ bola jediná na trhu. Ale za štyri eurá za kilo si môžete kúpiť možno vo vedľajšom obchode kúpiť šunku, ktorá obsahuje 97% mäsa. Teda úplné minimum konzervantov, aby sa nepokazila. Pravda, vodu by ste si museli prikúpiť alebo sa fakt napiť z vodovodu.

šunka

Chápem, že obchodníkom ide o vaše peniaze. Čo ale nechápem, že vám o ne ide aj vám, keď si myslím, že by vám malo v prvom rade ísť o vaše zdravie a nemali by ste kupovať takéto šunty. Keď obchodníkom ostanú na pulte, prestanú ich ponúkať a začnú sa orientovať, tak ako vy, na zdravšie potraviny. Alebo ste naozaj takí leniví a hlúpi, že nezájdete do iného obchodu? Tá lacnejšia šunka po odrátaní vody, vyjde na kilo mäsa totiž poriadne draho. Neveríte? Tak si to prepočítajte sami.

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11