Kvasnice a kvások

Mnoho ľudí nerobí rozdiel medzi pojmami „kvások“ a „kvasnice“ pri rozprávaní o zarábaní cesta na pečené dobroty, medzi nimi sú aj chlieb alebo pečivo. No je potrebné vedieť, že je zásadný rozdiel medzi kváskom a kvasnicami. A nie len v tom, ako sa pripravujú, ale aj v tom, ako fungujú vo vnútri cesta a čo nakoniec z cesta dostaneme. A nezriedka je rozdiel aj v tom, ako výsledný pekárenský výrobok pôsobí na náš organizmus a ako sa podpíše na našom zdraví. Ak sa chystáte doma piecť svoj vlastný chlieb, mali by ste tieto rozdiely poznať. Nie len preto, aby ste si oba pojmy vzájomne nemýlili.


Kvasnice môžeme považovať za moderného pomocníka pečenia chleba alebo aj iných domácich koláčov. Takzvané pivovarské kvasnice, ktoré sa pestovali v minulosti na odpade z výroby piva, sa rozmiešajú v troche teplého mlieka, pridá sa im potrava vo forme cukru, čím sa aktivujú, teda privedú k životu a začnú vytvárať bublinky plynu, ktorý prevzdušní cesto, pekne ho nafúkne a tým ho umožní rovnomerne upiecť. Okrem spracovania dodaného cukru sa nijak inak na premene cesta nezúčastňujú, ak nerátame to prevzdušnenie.

Kvások sa pripravuje z vody a ražnej múky a po pridaní do múky začnú enzýmy v ňom obsiahnuté štiepiť lepok v múke, vyššiu bielkovinu, na jednoduchšie časti, ktoré sa tým stávajú pre človeka ľahšie stráviteľné. Súčasne s tým vznikajú plyny, ktoré cesto prevzdušňujú a potom sa lepšie prepečie.

Ako vidieť, opäť raz moderná veda zamenila príčinu za následok a výsledkom sú choroby trávenia, zapekanie či plynatosť, prípadne celiakia. A keďže sa dnes pivo už nevarí tradičným spôsobom, sladovne sú zavreté, tak aj kvasnice sa už vyrábajú inak.

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11