Pekné priesady z tržnice?

V máji sme usúdili, že je najvyšší čas zasadiť do záhonov v záhrade zeleninu, ktorú sme vypestovali doma zo semienok. Prízemné mrazy sú zdá sa za nami, už by nemali ohroziť mladé rastlinky. Susedka cez plot, keď videla mladé papriky a paradajky, tak ich pochválila a opýtala sa, či sme ich kúpili na trhu. Prekvapilo nás to. Žena na dôchodku, ktorá má záhradu rovno pri dome a uvažuje o priesadách z tržnice?

Kúpiť si na jar na trhu priesady zeleniny je veľmi jednoduché a pohodlné. Lenže neviete, o aké odrody sa jedná, ani čo z nich vyrastie. A navyše nakupovaním hotových priesad strácate schopnosť si vlastné rastlinky vypestovať. Nemyslím si, že na budúci rok nás postihne konflikt takého typu, že už nič nebudeme vedieť kúpiť. Zato závislosť na nákupoch nás robí zraniteľnými, neschopnosť si sám zadovážiť čokoľvek nás robí závislými od peňazí, bez ktorých nič nezískame. Lebo to už sami nevieme urobiť.

priesady na okne

Susedke sme po pravde povedali, že tieto priesady sme si sami vypestovali, zo semiačok. A mnohé semená máme z minuloročnej úrody zeleniny ešte v starej záhrade. Vieme, aké boli plody, aká to bola paradajka alebo paprika a vieme, aké plody môžeme tento rok očakávať. A keď toho roku opäť vyrastú v záhrade nové rastliny a dozrejú nové plody, opäť si najkrajšie plody vyhradíme na semená a pripravíme si ich na budúcu sezónu.

Samozrejme, že domáca príprava rastlín od semiačok, cez vysiatie v správny čas a starostlivosť o drobné rastlinky až do doby, kedy sú súce na výsadbu do vonkajšieho záhona, zaberie trochu času. Keďže nepozeráme stupídne seriály v televízii, ktoré majú aj tak za cieľ iba natlačiť nám cez reklamu predražené a nekvalitné produkty a služby a súčasne nás „zamestnať“, aby sme nemali priestor na sebavzdelávanie či realizáciu sa, máme čas venovať sa niečomu, čo je pre nás prínosom.

priesady

Nekupovanie priesad zeleniny na tržnici nám ušetrí peniaze, rovnako tak pestovanie vlastnej zeleniny na vlastnej záhrade. Možno nedokážeme cenou za produkciu konkurovať lacnej produkcii z veľkopestiarní v zahraničí, no celkom určite im konkurujeme kvalitou našej zeleniny. Tá nezameniteľná chuť a vôňa slnka v nich stojí za každú námahu.

Môžete preskočiť na koniec a nechať správu. Pinging je aktuálne nepovolený.

Nechajte správu


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/comments.php on line 55


Warning: Undefined variable $return in /data/e/4/e46f09ff-7b80-43f5-ae22-b5c34122c808/zdravoadobre.sk/web/wp-content/themes/HealthyLifestyle/lib/features.php on line 11