Nedávno som využil pár pekných dní na konci leta, aby som si vyrazil oddýchnuť do prírody kúsok ďalej od domova. Po túre prírodou som sa tešil na návrat do útulného penziónu. Príjemne unavený a dobre spotený som najskôr zamieril pod sprchu, aby som si potom vychutnal skvelú večeru.
Už prvý deň ma v kúpeľni zaujala moderná sprchová hlavica. Veľký priemer, asi desať centimetrov, na prvý pohľad slabý prúd vody. No osprchoval som sa dobre, príjemne. Prekvapivé. No keď aj tretí deň som mal pocit, že som dokonale opláchnutý a svieži, nedalo mi to a zašiel som za majiteľom penziónu. Zaujímalo ma, čo je to za sprchu. Doma mám totiž o niečo menšiu sprchovú hlavicu, so silnejším prúdom vody, keď pustím batériu naplno. Musím potom neustále nastavovať primeraný prúd vody.
Dozvedel som sa, že sa jedná o úspornú sprchovú hlavicu Basic s obmedzením prietoku vody na cca 7 litrov vody za minútu. A dobrý pocit pri sprchovaní sa dosahuje tým, že je prúd vody rozprestrený na väčšiu plochu a do vody je konštrukciou hlavice prisávaný vzduch, ktorý vodu sperlí. V konečnom dôsledku to šetrí vodu a keďže v penzióne je veľa izieb a v každej sprchový kút, majiteľ ušetrí nemalé peniaze za pitnú vodu aj energiu na jej zohrievanie. Hostia sa môžu sprchovať podľa ľubovôle a prevádzku penziónu to neobmedzí.
Poďakoval som sa za informácie a spomenul si na pobyt v penzióne v Tatranskej Štrbe pred desiatimi rokmi. Ak sme z cyklotúry s priateľkou prišli pred zotmením, už sme sa sprchovali len vo vlažnej vode a krátko. Teplú vodu totiž z bojlera minuli hostia pred nami. Keby vtedy v tom penzióne mali takéto úsporné sprchové hlavice, mali by teplú vodu všetci.
Idea šetrenia vody aj energie sa mi zapáčila rovnako, ako sprchová hlavica Basic. Rozhodol som si ju zaobstarať aj domov. Keď sa oplatí majiteľovi penziónu, bude výhodná aj pre mňa.