Väčšina ľudí je pri potravinách odkázaná na ponuku supermarketov a obchodov lokálnych predajcov. Ktorí zväčša majú tovar z rovnakých veľkoskladov. A zamrzí to hlavne pri zelenine a ovocí, keď namiesto produktov od pestovateľov alebo popri nich predávajú aj produkty z dovozu. Dlhá preprava si vyžaduje osobitné ošetrenie a predĺženie trvanlivosti, hoci by to bolo na úkor kvality a chuti. No ale kto zo zákazníkov to spozná? Ja určite áno!
Ppríspevky označené ‘vitamíny’
Mne paradajku tak ľahko nepredajú
S vlastnou záhradou je paleo stravovanie hračkou
Nie je žiadnym tajomstvom, že priemyselne vyrábané potraviny majú ako svoj hlavný cieľ nízke výrobné náklady a potom prijateľnú chuť. Tá býva často dosahovaná dochucovadlami, aby zamaskovali neprítomnosť niektorej suroviny alebo prítomnosť náhražky. Lenže málokto číta zloženie toho, čo sa chystá zjesť a potom sú ľudia často prekvapený, aké následky to na nich zanecháva. A riešením nie je ani prechod na vegetariánstvo alebo paleo stravovanie, keď ste odkázaný na zeleninu zo supermarketov.
Je užívanie Chlorelly, Spiruliny a Acai Berry prospešné pre ľudský organizmus?
Oslabená imunita, nesprávne trávenie a problémy s cholesterolom – aj tieto problémy vedia postihnúť takmer každého z nás. Zdravotné problémy začneme riešiť už keď je neskoro a potom sa márne čudujeme, že liečba medikamentmi nezaberá. Skúste myslieť na svoje zdravie počas celého roka a uvidíte, že choroby sa vám budú vyhýbať.
Sušenie ovocia kedysi a dnes
Vždy keď máme niečoho viac, ako dokážeme spotrebovať, snažíme sa z toho odložiť „na horšie časy“. Presne z toho dôvodu ľudia vynašli konzerváciu potravín. Sušenie, údenie, nakladanie do soli, sterilizáciu a mnohé iné tradičné aj moderné spôsoby uchovania potravín na dlhšiu dobu. Nejedná sa o nijakú novinku posledných rokov. Jedinou novinkou v oblasti konzervovania potravín je zvýšené využívanie chémie a menej ohľadu na zdravie konzumentov. Je to pochopiteľné. Kým kedysi si ľudia na vidieku pripravovali potraviny sami pre seba, dnes ich vyrába pár ľudí v továrni kdesi ďaleko pre anonymnú masu neznámych jedincov v mestách. A týka sa to aj sušeného ovocia. (viac…)
Zázračné účinky húb: prineste si z lesa liek na rakovinu hrubého čreva
Sú malé, nenápadné a skrývajú sa v machu. Oku pozorného slovenského hubára však neuniknú. Hubárstvo je našou národnej vášňou, ktorá má hneď 2 veľké výhody.
Pri prechádzke v lese sa pretiahneme a v pokrmoch z húb prijímame rad prospešných látok. Tie pomáhajú pri závažných chorobách a sú skvelé na chudnutie. Preto vezmite košík a vydajte sa do lesa, prebytky si nasušíte do zásoby. (viac…)
Zelený jačmeň a chlorella
Čo sa vám vybaví v mysli, keď si predstavíte závan sviežosti, zdravia a vitality? Nie je to náhodou jarná lúka s prebúdzajúcou sa novou zelenou trávou? Prvé teplé lúče slniečka, ktoré jej dávajú tú úžasnú silu rásť? A čo má tráva spoločné so zdravím? No, tá obyčajná na lúke možno málo, ale tá, z ktorej by raz mohol vyrásť jačmeň, vcelku dosť. Patrí totiž k tomu najcennejšiemu, čo nám príroda môže ponúknuť.
(viac…)
Sušiť ovocie na zimu?
Koncom leta sú ovocné stromy plné plodov. Môžete sa ich najesť dosýta. No už o pár týždňov z nich opadnú aj posledné listy a na sladké jabĺčka, hrušky či iné druhy môžeme len spomínať. Alebo si z bohatej úrody odložiť aj na neskôr. To, čo nestihneme zjesť čerstvé, plné vitamínov a sladkej šťavy, uložiť tak, aby pokiaľ možno nič nestratilo zo svojho zdravia, vo vnútri plodov pre nás ukrytého. Najčastejšie sa ovocie zavára vo forme kompótov alebo sa z neho varí lekvár. Ktorá forma konzervácie čerstvého ovocia je ale najzdravšia?
(viac…)