Cholesterol sa v posledných rokoch stal akýmsi fetišom. Sledujú ho manažéri, lekári, venuje sa mu literatúra aj odborná verejnosť. Magazíny o ňom píšu ako o najväčšom nepriateľovi človeka a ľudia sú ochotní podstupovať lekárske vyšetrenia, aby si nechali zmerali hladinu cholesterolu v krvi. Ako veľmi sa musíme cholesterolu báť?
Podľa niektorých lekárov veľmi. Cholesterol nám upcháva cievy tým, že sa na nich zvnútra usádza v tenkých plátoch a postupne znižuje prietok krvi. Následne musí srdce viacej pracovať, musí dosahovať vyšší tlak krvi, aby krv cez takto zúžené cievy dopravilo k bunkám. A niekedy sa môže vrstva cholesterolu v cieve uvolniť a potom pripchať tenšiu cievu, čím spôsobí nedokrvenie príslušného tkaniva.
Spýtal sa už ale niekto, prečo sa ten zlý cholesterol usádza v cievach, a aj to len na niektorých miestach?
Iní lekári tvrdia, že je to na miestach, kde sú cievy zapálené a cholesterol prekrýva tieto zápalové miesta, aby tak cievy chránil. Podľa toho teda zvýšený cholesterol v krvi sa vyskytuje preto, aby nás chránil. Zvýšený krvný tlak je teda následok cholesterolu v krvi, ale nie ako problém, ale ako ďalší prostriedok tela, ktorým nás chráni pred nedostatočným prekrvením niektorých častí tela.
Keď sa teda na problematiku pozrieme z tohto zorného uhla, tak brať lieky na znižovanie tlaku je holý nezmysel, bránime tak prekrveniu svojho tela a bojujeme proti nášmu telu, ktoré sa nás snaží zvýšeným tlakom ochrániť. Možno si poviete, že je správne brať lieky proti cholesterolu a tým znižovať jeho hladinu v krvi, pretože tak zabránime ďalšiemu zvyšovaniu tlaku krvi a tiež môžeme brániť nie len zužovaniu ciev, ale aj riziku odtrhnutia cholesterolu a pripchatia niektorej cievy. No ale aj tým bojujeme sami proti vlastnému telu, lebo to sa cholesterolom len bráni pred poškodením ciev v miestach ich zápalu.
Počuli ste už nejakého lekára, že by vám predpísal lieky proti zápalu ciev? Ťažko sa to meria, na rozdiel od tlaku krvi (ktorý môže byť ovplyvňovaní všeličím, od schodov vedúcich do ordinácie až po peknú sestričku v minisukni) alebo hladiny cholesterolu v krvi. A bác, už máte predpísané lieky, a už sa sypú peniaze z vášho konta v zdravotnej poisťovni na konto farmaceutickej firmy cez konto lekárnika. A ani jeden z nich nejazdí na starom aute. A vy?
Nie len svaly, ale aj cievy je potrebné udržiavať v dobrej kondícii cvičením. Či už je to šport, otužovanie či sex, záleží od preferencií každého človeka. A súčasne nejesť potraviny, ktoré nám ubližujú. Napríklad cukor, či moderný fruktózový sirup. Áno, máte pravdu, fruktóza je ovocný cukor. A naozaj si myslíte, že ten lacný fruktózový sirup, ktorí lejú výrobcovia nie len do malinoviek, ale dávajú ho do takmer všetkých potravín, pretože je lacnejší ako rafinovaný repný cukor, vyžmýkavajú z ovocia? A odkiaľ by toľko ovocia nabrali? Vyrába sa štiepením vyšších cukrov, najčastejšie z modifikovanej kukurice alebo zemiakov. Cukor spôsobuje a podporuje nie len vznik ženských zápalových ochorení či plesní na nohách, ale aj zápalové procesy v cievach.
Dnes konzumujeme priveľa cukru. Či už v nápojoch, pečive, vrajDesiatových napolitánok a iných pochúťok, dokonca aj v chlebe. Dokonca niektoré mäsové výrobky obsahujú cukor! Totiž konzumácia potravín, ktoré sú súčasne mastné aj sladké spôsobuje zvýšenú konzumáciu týchto „pochúťok“. Takto sa snažia s nami vybabrať producenti potravín.
Stačí znížiť množstvo spotrebovaného cukru. Nekupovať niektoré zbytočnosti, nepiť sladené nápoje, ale ani kávu či čaj. A budete sa čudovať, ako zrazu zmiznú niektoré vaše ťažkosti. Možno aj schudnete. A celkom určite ušetríte. Nie len tým, že nebudete kupovať niektoré produkty potravinárskeho priemyslu, ale následne ani mnoho liekov už nebudete potrebovať.
Sladkosť je len zvyk. Po pár týždňoch bez cukru mi dáte určite za pravdu.