Pripadá vám slnkom pobozkaná a dohneda opálená pokožka atraktívna? Určite nie ste jediní. Mnoho ľudí dokonca považuje opálenú pokožku za zdravšiu. Faktom však je, že nadmerné vystavovanie sa slnečnému (respektíve ultrafialovému) žiareniu zvyšuje riziko rozvoja rakoviny kože.
Podľa najnovších zistení ľudská pokožka údajne takmer okamžite rozozná, že je vystavená UV žiareniu. Preto aj reaguje oveľa rýchlejšie, než sme si donedávna mysleli. Onou reakciou pokožky na zvýšené dávky ultrafialových lúčov je tvorba melanínu, ktorý chráni DNA kožných buniek pred poškodením UVA a najmä UVB lúčmi. To však neznamená, že by sme mali šetriť na opaľovacom kréme.
Nadmerné vystavenie sa slnečnému žiareniu totiž prispieva k degeneratívnym zmenám na pokožke – k tvorbe vrások, stareckých škvŕn či predčasnému starnutiu. Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako sa týmto nepríjemnostiam vynúť.
1) Exfoliácia kože
Exfoliáciou sa odstraňujú odumreté bunky hornej vrstvy kože, čím sa vytvára priestor pre rast nových buniek. Odstránenie odumretých buniek môže dokonca mierne zmeniť farbu pokožky, celkom zjavne odstraňuje nečistoty, nadbytočný maz a údajne dokonca pomáha zabraňovať vzniku akné. Takto ošetrená pokožka by sa mala opáliť jednoduchšie a najmä rovnomernejšie, pričom opálenie by malo vydržať dlhšie. Samozrejme, novú pokožku treba chrániť správnou kozmetikou na opaľovanie.
2) Účinný opaľovací krém
Mal by byť samozrejmou súčasťou vašej výbavy na letnej i zimnej dovolenke. Faktor ochrany pred slnkom (SPF) znamená čas strávený na slnku bez toho, aby došlo k poškodeniu kože. Čím vyšší faktor, tým lepšia a dlhšia ochrana pred UV žiarením. Prirodzenú ochranu pokožky pred slnkom predstavuje už spomínaný melanín (u ľudí s tmavšou pleťou môže melanín fungovať podobne ako ochranný krém s faktorom 13), ten však zďaleka na komplexnú ochranu nestačí. Podľa typu pleti používajte opaľovacie prípravky s ochranným faktorom aspoň 30, pričom sa odporúča nanášať v prepočte 2 miligramy prípravku na centimeter štvorcový pokožky. Platí tiež, že čím skôr sa opaľovacím krémom natriete, tým účinnejšie vás bude chrániť.
3) S pobytom na slnku to netreba preháňať
Ak chcete získať príjemné a bezproblémové opálenie, nemali by ste svoju pokožku nadmerne vystavovať slnečnému žiareniu. Osvedčil sa spôsob opaľovať sa postupne tak, aby sa čo najviac znížilo riziko spálenia. Ak strávite celý deň na pláží a ešte k tomu bez ochrany v podobe opaľovacieho oleja či krému, je celkom možné, že k večeru budete odchádzať červení ako raky. Polhodina až hodina na priamom slnku denne umožní vášmu telu produkovať primerané množstvá melanínu, ktorý vám spolu s krémami na opaľovanie zabezpečí bezpečné opaľovanie počas celého leta.
K najúčinnejším opaľovacím prípravkom na trhu patrí kozmetika z radu Photoderm od značky Bioderma. Viac informácií o prípravkoch, výhodných balíčkoch a súťaži s Biodermou nájdete na webe Photoderm.sk.