Väčšina ľudí je pri potravinách odkázaná na ponuku supermarketov a obchodov lokálnych predajcov. Ktorí zväčša majú tovar z rovnakých veľkoskladov. A zamrzí to hlavne pri zelenine a ovocí, keď namiesto produktov od pestovateľov alebo popri nich predávajú aj produkty z dovozu. Dlhá preprava si vyžaduje osobitné ošetrenie a predĺženie trvanlivosti, hoci by to bolo na úkor kvality a chuti. No ale kto zo zákazníkov to spozná? Ja určite áno!
Ppríspevky označené ‘chémia’
Mne paradajku tak ľahko nepredajú
Trikrát a dosť
Zaujímavá zásada, ktorú s obľubou aplikujem na rôzne životné situácie. Využívam ju dávnejšie, ako jeden nepoškvrnený politik ju začal hlásať ako zásadu pre posudzovanie nespratníkov. Symbolizuje princíp, že človek sa môže mýliť, ale mýlenie nemôže byť pravidlo. Naposledy sa mi osvedčilo dať najviac tri šance v prípade istého druhu chleba z obchodu. Či skôr správnejšie by som mal napísať „pekárenský výrobok“.
(viac…)
Sušenie ovocia kedysi a dnes
Vždy keď máme niečoho viac, ako dokážeme spotrebovať, snažíme sa z toho odložiť „na horšie časy“. Presne z toho dôvodu ľudia vynašli konzerváciu potravín. Sušenie, údenie, nakladanie do soli, sterilizáciu a mnohé iné tradičné aj moderné spôsoby uchovania potravín na dlhšiu dobu. Nejedná sa o nijakú novinku posledných rokov. Jedinou novinkou v oblasti konzervovania potravín je zvýšené využívanie chémie a menej ohľadu na zdravie konzumentov. Je to pochopiteľné. Kým kedysi si ľudia na vidieku pripravovali potraviny sami pre seba, dnes ich vyrába pár ľudí v továrni kdesi ďaleko pre anonymnú masu neznámych jedincov v mestách. A týka sa to aj sušeného ovocia. (viac…)
Pozor na tuky v lekvároch
Spracovanie ovocia na kompóty a lekváre má u nás dlhú tradíciu. Veľa ľudí dokonca ovocie kupuje, ak nemajú vlastnú záhradu alebo sa im neurodí dosť na to, aby mohli domáce kompóty a džemy pripraviť. Pokiaľ sa jedná o nakupovanie ovocia na tržniciach, kde je aká-taká záruka, že ovocie dozrelo na stromoch v susedstve, tak proti tomu nie je možné nič namietať. Veď domáca príprava zavarením má najmä pripraviť potraviny bez chémie, bez zbytočných prídavných látok. Dajte si pozor, aby neobsahovali tuky. (viac…)
Ponuka mäsových výrobkov sa zlepšuje
Nedávno sme mali možnosť navštíviť viacero potravinárskych predajní, patriace pod rôzne reťazce a pri nákupe iného tovaru sme sa zamerali na kontrolu kvality mäsových výrobkov z hľadiska obsahu a zloženia, uvádzaného na obaloch. Svoju pozornosť sme upriamili predovšetkým na mäso a mäsové produkty, ponúkané na zvýraznených miestach a regáloch, teda na také, ktoré chce obchodník predovšetkým svojím zákazníkom „nanútiť“. Aká je teda situácia začiatkom februára v segmente mäsa a údenín na Slovensku z hľadiska obsahu chémie? (viac…)
Oštiepok – odrb na zákazníka?
Medzi zdravé potraviny rozhodne patria aj tvrdé mliečne syry. Pravda, ak neobsahujú nič nezdravé, neobsahujú nijaké konzervanty, farbivá či dochucovadlá. Kúpiť naozaj zdravý syr môže byť občas problém, preto som bol rád, keď som v Metre objavil slovenský výrobok, oštiepok z Bánoviec, ktorého obal hlásal iba dve zložky. Mlieko a soľ. Tak sme si doma tento oštiepok obľúbili, že sme ho kupovali pravidelne. Až do včera. (viac…)
AA kozmetika – zdravá pokožka už nie je len sen
Ani suchá pokožka nie je žiadna výhra. A to ešte nehovorím o tej alergickej. Mnohí by na túto tému mohli rozprávať. Príčinu týchto nepríjemností zväčša presne nepoznáme, no vyriešiť problém sa snaží každý po svojom. Niekto upraví stravu, niekto sa natiera kilami smradľavých mastí robených v lekárni a niekto siahne po kvalitnej kozmetike. Spojením príjemného s užitočným môže byť AA kozmetika. (viac…)
Sušiť ovocie na zimu?
Koncom leta sú ovocné stromy plné plodov. Môžete sa ich najesť dosýta. No už o pár týždňov z nich opadnú aj posledné listy a na sladké jabĺčka, hrušky či iné druhy môžeme len spomínať. Alebo si z bohatej úrody odložiť aj na neskôr. To, čo nestihneme zjesť čerstvé, plné vitamínov a sladkej šťavy, uložiť tak, aby pokiaľ možno nič nestratilo zo svojho zdravia, vo vnútri plodov pre nás ukrytého. Najčastejšie sa ovocie zavára vo forme kompótov alebo sa z neho varí lekvár. Ktorá forma konzervácie čerstvého ovocia je ale najzdravšia?
(viac…)
Glutaman sodný
Glutaman sodný je jednou z najnebezpečnejších umelých potravinárskych prísad. Ak je na potravine napísané „chuť identická s prírodnou“, jedná sa o E621 a E631, v zahraničí sa označuje ako MSG. Jedná sa o deriváty kyseliny glutámovej, ktorá je obsiahnutá vo všetkých prírodných potravinách, ktoré obsahujú bielkoviny. E631 – soľ kyseliny glutámovej, sa používa ako súčasť korenia v rýchlom občerstvení. Glutaman sodný bol vyrobený na začiatku 50. rokov ako zázračná látka zvýrazňujúca chuť, ktorej účelom je urobiť jedlo chutnejšie a príťažlivejšie.
(viac…)
Henna a prírodne zafarbené vlasy
Farbenie vlasov patrí k bežným aktivitám mnohých žien. Nie každý však verí chemickým farbám, ktoré v sebe ukrývajú riziko poškodenia vlasov. Práve preto sa čoraz viac žien spolieha na prírodné henna farby, ktoré sú bezpečné, šetrné a dodávajú vlasom originálny odtieň, ktorý závisí od pôvodnej farby vlasov. Henna na vlasy je dnes veľkým trendom, ktorý by mal rozhodne vyskúšať každý, kto chce prírodnou cestou zmeniť svoj vzhľad. (viac…)