Myslíte si, že vás podozrievam z pitia denaturovaného liehu? Tak ste úplne vedľa. Každý rozumný človek vie, že alkohol z drogérie, technický lieh alebo aj denaturovaný lieh, nie je na pitie, teda konzumáciu človekom. Hoci sa medzi ľuďmi tradujú rôzne povedačky o alpe alebo okene. O vás, svojich čitateľoch viem, že by ste takúto vec nikdy neprehltli. No napriek tomu musím konštatovať, že v jednom televíznom programe ku konzumácii denaturátu nabádali!
Pre zopakovanie si pripomenieme, aký je rozdiel medzi čistým liehom, denaturovaným liehom a konzumným alkoholom. Najvyššia možná koncentrácia liehu, teda etanolu, je 96%. Zoženiete v laboratóriach. V lekárňach dostať kúpiť 80% alebo 60% a predávajú aj 40% lieh. Ten je v podstate taký istý, ako alkohol z predajní potravín, len je bez príchutí, čistý. Ale denaturovaný alkohol, lieh používaný na technické a čistiace účely, je znečistený, de-naturovaný, prímesami, aby smrdel a nechutil. Podľa wikipedie je to benzín, petrolej a denatoniumbenzonát.
Nedávno som v záhradkárskom programe na jednej z českých televízií videl návod na výrobu ochranného prípravku proti škodcom byliniek, používaných v kuchyni. A tam nechali lúhovať sušené bylinky v alkohole. Doporučovali aj denaturovaný lieh. No neviem, ale polievať bylinky, ktoré potom v kuchyni použijem na prípravu jedál, denaturovaným liehom s benzínom a petrolejom, to sa mi nezdá ako rozumné.
Keď už som lenivý kúpiť si lieh v lekárni, tak kúpim fľašu alkoholu bez príchute v potravinách a viem, že bylinky nepolievam benzínom.